צפו: צבא אירן ערך ניסוי בטיל קרקע-אוויר לטווח בינוני

הכוחות הימיים של משמרות המהפכה ביצעו ירי בסביבות מיצרי הורמוז שבמפרץ הפרסי. הנישק שבו נעשה שימוש הוגדר על ידי מפקדים בצבא הרפובליקה האיסלאמית כבעל יכולת "לתת מענה לכל אויב"

אחרי ההודעה הדרמטית על הצלחתה של אירן לייצר לראשונה מוט דלק גרעיני בכוחות עצמה, נמשך מסע ההתרסה של הרפובליקה האיסלאמית כלפי המערב: משמרות המהפכה הודיעו כי צבא אירן ביצע ניסוי ירי בטיל קרקע-אוויר לטווח בינוני בתמרון הצבאי שנערך בסביבות מיצרי הורמוז, בתחום המים הבינלאומיים.

הטלוויזיה בטהרן דיווחה כי מדובר בטיל מתוצרת התעשייה הצבאית האירנית, ש"מסוגל להתחמק ממכ"ם האויב", כהגדרתו שם. פרט לכך, לא נמסר מידע נוסף או פרטים מורחבים על הרכב הטיל ויכולותיו. נוסף על כך, הוסיף בכיר בצבא האירני, האדמירל מוחמד מוסאווי, כי בתמרון עשו כוחותיו שימוש גם בטילי טורפדו מתקדמים.

התרגיל האירני נערך בשטח ימי עצום בהיקף של 2,000 ק"מ, סמוך למיצרי הורמוז שמהווים נתיב מעבר לכשישית מכמות הנפט שמנצל העולם. בקרבת מקום, בתחום מפרץ עדן ובאוקיינוס ההודי, פועלות ספינות הצי השישי של צבא ארצות הברית.

מוסאווי הוסיף ואמר כי בתמרון, "אנו נציג את האופן שבו מערכת הטילים שלנו פועלת על גבי הספינות. פיתחנו יכולות מיוחדות וכן אפשרות לפעול בטווח גבוה יותר. כעת, אנו מסוגלים לתת מענה לכל אויב".

אירופה לאירן: חדשו המו"מ על הגרעין

האיחוד האירופי מוכן לנהל משא ומתן עם אירן על תכנית הגרעין של הרפובליקה האסלאמית ללא תנאים מוקדמים - כך הודיע דובר שרת החוץ של הארגון. זאת, בתגובה לדיווחים של כלי תקשורת באירן לפיהם היא מוכנה לשוחח עם אירופה על תכנית הגרעין שלה.

שגריר אירן בגרמניה האחראי הודיע מפי האחראי על תיק הגרעין האירני סעד ג'אלילי, כי האחרון צפוי לפנות לשרת החוץ של האיחוד, קתרין אשטון, כדי לאשר בפניה כי אירן נכונה לחדש השיחות על תכנית הגרעין עם גורמים בכירים באיחוד.

דוברה של אשטון טען כי כבר בחודש שעבר היא העבירה מסר לאירן כי בכוונתה לחדש את המו"מ עם טהרן - אך זו לא השיבה עד רגע זה לטענתה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת