פולין מציגה: יהודים עכברושים

לוח שנה לעידוד התיירות בעיר ורשה מציג תמונה אנטישמית משנת 1925. בתמונה נראה חייל פולני מנסה להצית עכברושים. מתחת לתמונה מופיע הכיתוב המזוויע: "נלחמים על פולין מפני הפלישה היהודית". הקהילה היהודית בפולין זועמת ודורשת להסיר את התמונה מלוח השנה

ורשה חוזרת לעברה האפל (חדשות 2)

ההיסטוריה האפלה חוזרת: לוח שנה שהפיקה עיריית ורשה לעידוד התיירות בעיר, נושא כרזה אנטישמית שעוצבה בשנת 1925. באיור המופיע בכרזה נראה חייל פולני המחזיק בידו להביור ובעזרתו הוא מצית עכברושים שחלקם חובשים כיפה לראשם, כך מפרסם העיתון "מעריב".

בלוח השנה מופיעות מספר כרזות מהמאה ה-20 המייצגות את העיר ורשה, בין התמונות מופיעה הכרזה המבחילה של החייל הפולני הרודף אחר העכברושים. בתחתית התמונה מופיע הכיתוב המזעזע: "אנו נלחמים כדי להן על פולין מפני הפלישה היהודית ולאחד את הפולנים".

הכרזה שאוירה על ידי הצייר הפולני בוגדן נובקובסקי שימשה כחלק ממנגנון התעמולה האנטישמי של פולין בימים שקדמו למלחמת העולם השנייה. ראש עיריית ורשה חנה גרונקייסביץ', כתבה בהקדמה ללוח השנה כי מדובר ביצירת מופת המתארת את הלך הרוח בוורשה של אותם השנים.

הקהילה היהודית בפולין הביעה תרעומת בעקבות פרסום הכרזה האנטישמית, נציגי הקבילה דרשו מראש עיריית ורשה לגנוז את המשך מכירת לוח השנה במתכונתו הנוכחית. דובר העיירה ברטוש מילצ'רצ'יק הגיב כי הרעיון בפרוייקט היה להראות את ורשה הישנה. "בימים ההם האנטישמיות בפולין הייתה חזקה למדי" אמר.

המהדורה הראשונה של לוח השנה נמכרה היטב למרות הכרזה הפוגענית, אך בעקבות הלחץ שהופעל על העירייה הוחלט להפסיק את המשך פרסום לוח השנה. "העירייה מתנצלת אם מישהו נפגע מהפוסטר", נאמר בתגובת שפרסמה העירייה.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק