האיחוד האירופי לאירן: בואו למו"מ על תכנית הגרעין

אירופה שבה לאותת לאירן: דובר שרת החוץ הודיע היום כי האיחוד מוכן לשבת לשולחן המשא ומתן על תכנית הגרעין האירנית ללא תנאים מוקדמים. מוקדם יותר הודיע שגריר אירן בגרמניה כי גם טהרן מוכנה לשוב לשולחן המו"מ. בינתיים, ה"תרגיל בירי טילים ארוכי טחח" עליו דווח באירן - כלל לא התקיים עדיין

האיחוד האירופי מוכן לנהל משא ומתן עם אירן על תכנית הגרעין של הרפובליקה האסלאמית ללא תנאים מוקדמים - כך הודיע היום דובר שרת החוץ של האיחוד. זאת, בתגובה לדיווחים של כלי תקשורת באירן לפיהם היא מוכנה לשוחח עם אירופה על תכנית הגרעין שלה.

הבוקר הודיע שגריר אירן בגרמניה האחראי על תיק הגרעין האירני סעד ג'אלילי, צפוי לפנות לשרת החוץ של האיחוד, קתרין אשטון, כדי לאשר בפניה כי אירן נכונה לחדש השיחות על תכנית הגרעין עם גורמים בכירים באיחוד.

דוברה של אשטון טען היום כי כבר בחודש שעבר היא העבירה מסר לאירן כי בכוונתה לחדש את המו"מ עם טהרן - אך זו לא השיבה עד רגע זה לטענתה.

ה"מסר למערב" הפך לביטוי של חוסר תיאום

בשעות הבוקר דיווחה סוכנות ידיעות אירנית על ניסוי שבוצע בטילים ארוכי טווח במסגרת במסגרת התמרון הימי שהיא עורכת זה היום השמיני, "ווליאת 90". שעה קלה לאחר מכן הודיע מפקד חיל הים האירני כי השיגור לא בוצע וכי הוא מתעכב. "התמרון בירי בטילים אלו ייערך בימים הקרובים", הצהיר הגנרל מחמוד מוסאווי.

עוד דווח מוקדם יותר הבוקר כי במסגרת התרגיל, המתנהל בימים אלו במי המפרץ הפרסי, נוסה שיגור בטילי ים-ים לטווח ארוך וקצר וכן ניסוי בירי נ"מ מספינות וירי טילי טורפדו חדישים.

כשברקע מחריפות ההתבטאויות ההדדיות בין ארצות הברית לאירן, והאיומים לסגור את מיצרי הורמוז במקרה של פעולה צבאית, הציגה השבוע הרפובליקה האירנית את אחת מהצוללות החדשות שברשותה, במסגרת התמרון הימי. כלי התקשורת האירניים הרשמיים שידרו תמונות תמונות מהתרגיל - ובהן מתועדת פעילות הצוללות ו"חיל הנחתים" האירני.

בתמונות שפורסמו השבוע ניתנת הצצה חטופה אל תוך אחת הצוללות המשתתפות בתרגיל, וכן מתועדת פעילותה מן האוויר. אין מדובר בתמונות ראשונות מסוגן, אך בהחלט בתיעוד יוצא דופן נוכח הודעתה של אירן בחודשים האחרונים כי שלחה שתי צוללות שלה ל"פעילות מודיעינית" בים האדום ואיומיה כי ביכולתן להגיע עד חופי ארצות הברית.

"כך תפעל אירן במיצרים אם תותקף"

בתמונות שפורסמו השבוע מתועדת בנוסף פעילותם של "הנחתים האירנים", יחידה המוגדרת בצבא האירני כ"יחידת עלית", כשהחיילים יורדים לפעילות על חוף הים מהמסוק שנוטל חלק בתרגיל. יחידות אופנועי-ים ואופנועי חוף נוטלות גם הן חלק בתרגיל.

בימים האחרונים שבה ומאיימת אירן על המערב בכלל ועל ארצות הברית בפרט, כי במקרה של פעולה צבאית על אדמתה - היא תגיב מיידית בסגירת מיצרי הורמוז במפרץ הפרסי, דרכם עוברים כ-40% מכלל אספקת הנפט לעולם כולו.

בשבוע שעבר פרסם אתר אינטרנט אירני המקורב לגורמים צבאיים בכירים ברפובליקה האסלאמית, מאמר ובו פירט כיצד מתכוונת אירן לבצע את מהלך סגירת מיצרי הורמוז וכיצד היא תגיב במקרה ותותקף. המאמר, שעיקריו מתפרסמים היום בסקירה מיוחדת של מכון המחקר של כלי התקשורת במזה"ת "ממר"י", מגולל את אופן התגובה האירנית: באמצעות טילי ים-ים, צוללות, ספינות מלחמה, טילים בליסטיים, מסוקים וארטילריה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת