בלבול באירן: מפקד חיל הים מכחיש הדיווח על שיגור טילים ארוכי טווח

חוסר תיאום ברפובליקה האסלאמית? הבוקר דווח בסוכנות ידיעות במדינה כי שוגרו טילים ארוכי טווח במסגרת התרגיל הימי, אך מפקד חיל הים מיהר להכחיש. "התרגיל הזה יבוצע רק בימים הקרובים", אמר. צוללות אירניות בתמרון הימי

ה"מסר למערב" הפך לביטוי של חוסר תיאום: בשעות הבוקר דיווחה סוכנות ידיעות אירנית על ניסוי שבוצע בטילים ארוכי טווח במסגרת במסגרת התמרון הימי שהיא עורכת זה היום השמיני, "ווליאת 90". שעה קלה לאחר מכן הודיע מפקד חיל הים האירני כי השיגור לא בוצע וכי הוא מתעכב. "התמרון בירי בטילים אלו ייערך בימים הקרובים", הצהיר הגנרל מחמוד מוסאווי.

עוד דווח מוקדם יותר הבוקר כי במסגרת התרגיל, המתנהל בימים אלו במי המפרץ הפרסי, נוסה שיגור בטילי ים-ים לטווח ארוך וקצר וכן ניסוי בירי נ"מ מספינות וירי טילי טורפדו חדישים.

כשברקע מחריפות ההתבטאויות ההדדיות בין ארצות הברית לאירן, והאיומים לסגור את מיצרי הורמוז במקרה של פעולה צבאית, הציגה השבוע הרפובליקה האירנית את אחת מהצוללות החדשות שברשותה, במסגרת התמרון הימי. כלי התקשורת האירניים הרשמיים שידרו תמונות תמונות מהתרגיל - ובהן מתועדת פעילות הצוללות ו"חיל הנחתים" האירני.

בתמונות שפורסמו השבוע ניתנת הצצה חטופה אל תוך אחת הצוללות המשתתפות בתרגיל, וכן מתועדת פעילותה מן האוויר. אין מדובר בתמונות ראשונות מסוגן, אך בהחלט בתיעוד יוצא דופן נוכח הודעתה של אירן בחודשים האחרונים כי שלחה שתי צוללות שלה ל"פעילות מודיעינית" בים האדום ואיומיה כי ביכולתן להגיע עד חופי ארצות הברית.

"כך תפעל אירן במיצרים אם תותקף"

בתמונות שפורסמו השבוע מתועדת בנוסף פעילותם של "הנחתים האירנים", יחידה המוגדרת בצבא האירני כ"יחידת עלית", כשהחיילים יורדים לפעילות על חוף הים מהמסוק שנוטל חלק בתרגיל. יחידות אופנועי-ים ואופנועי חוף נוטלות גם הן חלק בתרגיל.

בימים האחרונים שבה ומאיימת אירן על המערב בכלל ועל ארצות הברית בפרט, כי במקרה של פעולה צבאית על אדמתה - היא תגיב מיידית בסגירת מיצרי הורמוז במפרץ הפרסי, דרכם עוברים כ-40% מכלל אספקת הנפט לעולם כולו.

בשבוע שעבר פרסם אתר אינטרנט אירני המקורב לגורמים צבאיים בכירים ברפובליקה האסלאמית, מאמר ובו פירט כיצד מתכוונת אירן לבצע את מהלך סגירת מיצרי הורמוז וכיצד היא תגיב במקרה ותותקף. המאמר, שעיקריו מתפרסמים היום בסקירה מיוחדת של מכון המחקר של כלי התקשורת במזה"ת "ממר"י", מגולל את אופן התגובה האירנית: באמצעות טילי ים-ים, צוללות, ספינות מלחמה, טילים בליסטיים, מסוקים וארטילריה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת