תפילה עתיקה: "ברוך שעשיתני אישה"

תגלית נדירה של חוקר אמריקני שופכת אור חדש על אורח החיים החרדי בימינו. למרות שמקובל לחשוב שהדרת נשים נהוגה מאז ותמיד ביהדות, עיתון "ידיעות אחרונות" מפרסם הבוקר כי בסידור עתיק משנת 1471 התגלתה התפילה "ברוך שעשיתני אישה", במקום "ברוך שעשני כרצונו", המופיעה בימינו

"ברוך שעשיתני אישה". ארכיון (בי. בי. סי.)

מסתבר שדווקא בימי הביניים, הנחשבים חשוכים מבחינה תרבותית, כבדו את מקומה של האישה. על פי סידור התפילה, מתפלל גבר בכל בוקר "ברוך שלא עשני אישה" ואילו אישה אמורה להתפלל "ברוך שעשני כרצונו". עם זאת, כתב "ידיעות אחרונות" איתמר אייכנר מפרסם הבוקר כי בסידור עתיק מאיטליה של ימי הביניים, מופיעה הברכה "ברוך שעשיתני אישה".

את הסידור העתיק והנדיר, שנכתב בשנת 1471 על ידי הרב אברהם בן מרדכי פריצול, איתר פרופ' דייויד קרמר בארכיון ספריית בית המדרש לרבנים באמריקה. בזמן שעלעל בסידור, גילה קרמר, מומחה לתלמוד וספרות רבנית, את השינוי מרחיק הלכת - תפילה לאישה המודה על היותה אישה.

"זהו ממצא מרגש שמפגין אומץ ותעוזה בלתי רגילים", אמר קרמר על הגילוי, "הוא מוכיח שכנראה מאז ומתמיד לנשים יהודיות לא היה נוח עם הברכה הזאת". הרבנית ג'ולי שונפלד, מנכ"ל כנסת הרבנים של התנועה הקונסרבטיבית הוסיפה: "למרות מה שהחרדים מספרים לנו, הגישה המשפילה שלהם כיום כלפי נשים היא עיוות 'מודרני' של היהדות וסביר להניח של התקיימה בעבר".

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת