טורקיה מודה: בתקיפת מטוסי קרב בגבול עירק נהרגו 35 אזרחים כורדים

שעות לאחר שדווח בטורקיה על 35 חמושים כורדים שנהרגו בתקיפת חיל האוויר, הודה דובר מפלגת השלטון - ההרוגים הם אזרחים כורדים: "מדובר בתקרית מצערת". לאחר התקיפה פרצו מחאות אלימות ברחבי טורקיה. המשטרה באיסטנבול פיזרה מפגינים בירי גז מדמיע. סגנית יו"ר המפלגה הפרו-כורדית במדינה: "זהו טבח ופשע נגד האנושות"

כוחות צבא טורקיה באזור הכורדי. ארכיון (רויטרס)

ממשלת טורקיה הודתה הערב כי בתקיפת מטוסי חיל האוויר שלה בצפון עירק אתמול נהרגו 35 אזרחים ולא חמושים כורדים, כפי שטענה בתחילה. דובר מפלגת השלטון הבטיח כי הממשלה תחקור עד תום את התקרית החמורה.

מצבא טורקיה נמסר תחילה כי מטוסי הקרב תקפו לאחר שמל"טים זיהו אנשים החשודים כמורדים בארגון PKK הכורדי וכי לא היו אזרחים באזור. רק שעות לאחר מכן הודה דובר מפלגת השלטון חוסיין צליק כי מדיווחים המבוססים על גורמי ממשל מקומיים עולה כי "האנשים האלה היו מבריחי סיגריות, לא טרוריסטים". הוא התייחס לתקרית כ"מצערת" והוסיף: "אם נעשו טעויות, בשום פנים ואופן לא נטייח זאת".

בעקבות התקיפה נרשמו התנגשויות אלימות בין שוטרים לבין מאות מפגינים שיידו לעברם אבנים בעיר דיארבקיר בדרום-מזרח המדינה, המאוכלסת ברובה על ידי כורדים. הפגנות בהיקף קטן יותר נצפו גם באיסטנבול, שם השתמשה המשטרה בירי גז מדמיע כדי לפזר את המפגינים הזועמים.

"טבח ופשע נגד האנושות"

"זהו טבח", אמרה סגנית יו"ר מפלגת השלום והדמוקרטיה, המפלגה הפרו-כורדית הגדולה במדינה. "מטוסי הקרב של טורקיה הפציצו קבוצה של 50 מאזרחיה במטרה להרוג אותם. זהו פשע מלחמה ופשע נגד האנושות", הוסיפה. ראשי המפלגה מסרו כי בכוונתם לקיים הפגנות נוספות באיסטנבול ובכל רחבי טורקיה במחאה על התקרית הקשה.

סוכנות הידיעות פיראט, המזוהה עם ארגון ה-PKK, מסרה כי כל ההרוגים היו בני 17-20 וכי בנוסף להם ישנם עוד 17 נעדרים. תמונות ברשתות הטלוויזיה הראו שורה של גופות מכוסות בשמיכות על צלע הר חשוף. גופות ההרוגים נישאו על גבי חמורים במורד ההר בדרכם לבית החולים המקומי.

"האזור בו התרחשה התקיפה מנוצל לעיתים קרובות על ידי טרוריסטים והחשודים נעו לעבר הגבול בשעת לילה, לכן סברנו כי הכרחי שמטוסי הקרב שלנו יתקפו", הסביר גורם בצבא הטורקי. עוד נמסר מהצבא כי ההרוגים נשאו מיכלי דלק על גבי פרדים וכי גופותיהם נמצאו בצד הגבול העירקי, סמוך לנתיב הברחה שגרתי.

באוקטובר השנה נדרו מנהיגים טורקים להתנקם במורדים הכורדים באמצעות תקיפות אוויריות וקרקעיות, לאחר שארגון ה-PKK הרג 24 חיילים טורקים באחת מהמתקפות הקטלניות ביותר שביצע הארגון. מאז הוקם הארגון, בשנת 1984, נהרגו למעלה מ-40 אלף בני אדם בסכסוך.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת