סיבה לדאגה? סעודיה רכשה מארה"ב 84 מטוסי קרב

30 מיליארד דולר - זהו הסכום שהוציאו בסעודיה על עסקת נשק שתצעיד את חיל האוויר המלכותי כמה צעדים קדימה. בשלב הראשון של העסקה, בעוד שנתיים, יועברו לארה"ב 70 מטוסי קרב מדגם F-15 שיושבחו ויוחזרו לסעודיה, ושנה לאחר מכן ישוגרו לממלכה 84 מטוסי קרב חדישים. "זה לא יפגע ביתרון האיכותי של ישראל", אמרו בארה"ב

טייסי חיל האוויר הסעודי (רויטרס)

שינוי במאזן הכוחות במפרץ? ארה"ב אישרה הערב עסקת ענק עם חיל האוויר הסעודי. במסגרת העסקה, יימכרו לנסיכות 84 מטוסי קרב חדישים מדגם F-15, זאת בנוסף להשבחת 70 מטוסים ישנים במערכות קרב מתקדמות. העסקה, ששוויה כ-30 מיליארדי דולרים, נרקמה במשך חודשים ארוכים אך הובאה לאישור הקונגרס, שאישר אותה על אף המתיחות האחרונה במפרץ הפרסי.

על פי מקורות אמריקנייים, עסקאות מכירת הנשק התכופות שארה"ב מקיימת עם סעודיה מדאיגות את ישראל, אך במחלקת המדינה האמריקנית אומרים כי לישראל אין סיבה לדאגה. "לישראל יתרון איכותי על שכנותיה, וכך זה יימשך", אמר תת-מזכירת המדינה אנדרו שפירו, שהוסיף כי העברת המטוסים תעזור לארה"ב ובנות בריתה להתמודד עם "האיומים האזוריים" ובהם אירן.

"ההסכם משרת את האינטרסים שלנו במזרח התיכון, ויחזק את הקשר בין סעודיה לארה"ב. בנוסף, ארה"ב מראה את מחויבותה לשמירה על יציבות באזור", הוסיף שפירו. העסקה תצא לפועל בשנת 2014, אז יחלו 70 מטוסים סעודיים לעבור השבחה במפעלים אמריקנים. שנה לאחר מכן יועברו המטוסים החדשים לנסיכות במפרץ.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת