ארה"ב: בת 17 חלתה בסרטן ומתה - כדי להציל את תינוקה

מייקל, תינוק בן קצת יותר מחודש, מעולם לא יכיר את אמו. ג'ני לייק בת ה-17 מתה 12 ימים לאחר הלידה. אלא שהטרגדיה הייתה צפויה: ג'ני חולת הסרטן החליטה במודע להפסיק את הטיפולים הכימותרפיים שהורגים את התאים הסרטניים בעזרת קרינה - כדי להציל את התינוק. החיים והמוות קשורים זה בזה

אמה של ג'ני והתינוק מייקל (AP)

ג'ני לייק, נערה אמריקנית, ילדה את בנה התינוק כחודש לפני יום הולדתה ה-18. אבל זה לא עוד סיפור על אם צעירה בארצות הברית. זה סיפור על נערה שנאלצה להכריע בין חייה שלה לבין חיי בנה.

כשהגיעה ללדת בבית החולים, הושיבה הצעירה את האחות לידה ולחשה באוזנה. אותה אחות תחזור מאוחר יותר על מילותיה של ג'ני באוזני הוריה כדי לנחמם, לאחר שחששותיהם הגרועים ביותר התממשו - ימים אחרי הלידה.

"היא אמרה לאחות, 'אני סיימתי, עשיתי מה שהייתי אמורה לעשות. התינוק שלי יגיע הנה בבטחה', סיפרה אמה של ג'ני, דיאנה פיליפס.

ב-9 בנובמבר, יום אחרי הלידה המאושרת, גילתה האם שהחלטת בתה שלא לעבור טיפולים כימותרפיים בניסיון לחסל גידולים במוחה ובעמוד השדרה שלה, תביא לתוצאה קטלנית. הסרטן התפשט והנערה מתה, 12 ימים בלבד אחרי הלידה.

המצב השתפר, החבר נותר לצידה

מורשתה של ג'ני, אומרים חבריה ומשפחתה, לא ממוקדת בטרגדיה - כי אם בקורבן שהקריבה. "אני רוצה שהוא יידע הכל עליה ועל מה שהיא עשתה", אמרה האם בריאיון ל"דיילי מייל" הבריטי.

המיגרנות תקפו את ג'ני בשנה שעברה, כשהייתה בת 16. היא הלכה להיבדק אצל רופא המשפחה, ובסריקת MRI נמצא גידול קטן, בגודל 2 ס"מ, בצידו הימני של מוחה.

בבדיקה נוספת בבית החולים בעיר סולט לייק סיטי, התגלה שהגידול גדול יותר משחשבו תחילה. בחודש אוקטובר בשנה שעברה התברר בוודאות שמדובר בסרטן - ג'ני סבלה משלושה גידולים במוח ושלושה נוספים בעמוד השדרה. עם טיפול, היו לה 30 אחוזי הישרדות.

היא החלה לעבור טיפולים ומצבה השתפר. כמה שבועות לפני שאובחנה כחולת סרטן, החלה ג'ני לצאת עם נער בשם נת'ן וויטמן, והוא נשאר לידה גם בחודשים הקשים של ההתמודדות עם המחלה.

"אמרו לנו שבגלל הקרינה היא לא תוכל להיכנס להיריון"

בתחילת השנה מצבה של ג'ני היה טוב והיא אף עבדה במכון קעקועים מקומי. אך אז החלו בחילות קשות והקאות. בדיקת אולטרא-סאונד גילתה עובר בבטנה, בן 10 שבועות. "אמרו לנו שבגלל הקרינה היא לא תוכל להיכנס להיריון, אז לא נזהרנו", סיפר נת'ן.

הרופאים הזהירו את המשפחה שאם ג'ני בהיריון, היא לא תוכל להמשיך את הטיפולים. בלי הטיפול, אמרו, הגידולים בוודאות ימשיכו לצמוח. המשפחה החליטה להסתכן - ג'ני והוריה החליטו להמשיך את ההיריון ולחזור לטיפולי הכימותרפיה לאחר הלידה.

עם התקדמות ההיריון, התחוור לכולם שג'ני לא תשרוד. הגוף הלך ונחלש. גם אז, כך אומרים במשפחה, היא לא התחרטה על ההחלטה שהרגה אותה - אבל הצילה את התינוק שלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת