ארה"ב: "לא נסבול שיבושים בתנועת הנפט מצד אירן"

הזירה בין ארה"ב לאירן מתחממת. קרב מילולי בין ארצות הברית לאירן סביב הנוכחות הימית במיצרי הורמוז. בתגובה לסנקציות של המערב, אמר מפקד הצי האירני כי ביכולתם לסגור את המצרים, דרכם עוברת שישית מכמות הנפט בעולם. בתגובה, אמר דובר מטעם הצי האמריקני בבחריין כי "לא נסבול שום שיבוש בתנועה הימית באזור"

הצי האירני באיום למערב. ארכיון (חדשות 2)

חילופי דברים חריפים בין ארצות הברית ואירן סביב מצרי הורמוז. אחרי שבכירים באירן הצהירו כי ביכולתם "לסגור את המצרים", דרכם עוברת שישית מכלל כמות הנפט העולמית, מגיב דובר מטעם הצי האמריקני ואומר כי ארה"ב "לא תסבול שום התערבות בתנועת הנפט".

מוקדם יותר היום שלח מפקד הצי האירני חביבוללה סאיירי איום מרומז לעבר המערב. "סגירת מיצרי הורמוז היא קלה ביותר עבור הצבא האירני. או כמו שאומרים באירן, יהיה הדבר קל יותר משתיית כוס מים". עם זאת, הגנרל האירני הבהיר כי לדעתו אין צורך לסגור את המיצר משום שאירן "שולטת במפרץ עומאן". את הדברים אמר מפקד הצי האירני בתגובה לסנקציות שהוטלו על אירן על ידי האיחוד האירופי וארצות הברית.

בתגובה לכך אמר דובר מטעם הצי החמישי של ארה"ב, הממוקם בבחריין, כי "הזרימה החופשית של סחורות ושירותים דרך מצרי הורמוז חיונית לשגשוג האזורי והגלובלי". דובר הצי האמריקני הוסיף איום משלו ואמר: "כל מי שמאיים לשבש את המעבר במצרים בינלאומיים הוא בבירור מחוץ לקהילת המדינות. לא נסבול כל שיבוש".

דיווח: ישראל וארה"ב דנו ב"קווים אדומים" לתקיפה באירן

האם ישראל וארצות הברית מקיימות ביניהן דיונים על ה"קווים האדומים" בהתקדמות תכנית הגרעין של אירן, שחצייה שלהם תוביל לתקיפתה על-ידי האמריקנים? העיתון "דיילי ביסט" דיווח כי שר ההגנה האמריקני, לאון פאנטה, הצליח לעורר את חמתם של בכירים בירושלים כשהזהיר בתחילת החודש כי מתקפה חד-צדדית של ישראל על אתרי הגרעין של אירן "תביא את המזרח התיכון לעימותים שאנו נתחרט עליהם מאוחר יותר".

שגריר ישראל בוושינגטון, מייקל אורן, הגיש בשל כך מחאה דיפלומטית רשמית. בעקבות המהלך, העביר הממשל מסר מרגיע לירושלים שלפיו לא תאפשר ארצות הברית לאירן לחצות את אותם "קווים אדומים" בפיתוח תכניתה הגרעינית. על כן, סבורים בוושינגטון כי לא תהיה לישראל סיבה לפתוח במערכה צבאית נגד טהרן בעצמה.

לפי הדיווח בעיתון האמריקני, מלמד היחס בוושינגטון לסוגיה לא רק על משבר האמון בין נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, לבין ראש הממשלה, בנימין נתניהו - אלא גם על קיומה של תכנית מגירה חשאית שנועדה למנוע מהקשר הקלוקל בין שני המנהיגים יידחק את ישראל לפתוח לבדה במבצע צבאי נגד אירן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת