האם אוניברסיטת ברקלי מעודדת אנטישמיות?

סטודנטית יהודייה שהותקפה על ידי פעיל פרו פלסטיני במהלך "שבוע האפרטהייד" שהתקיים באוניברסיטת ברקלי שבקליפורניה, האשימה את הנהלת האוניברסיטה שלא עשתה מספיק כדי למנוע את האלימות נגדה ונגד סטודנטים יהודים נוספים. התביעה נדחתה בטענה שהתקיפה היא חלק מחופש הביטוי של הסטודנט

אוניברסיטת ברקלי, ארה"ב (AP)

תביעה שהגישה סטודנטית יהודייה מאוניברסיטת ברקלי בקליפורניה מאשימה את הנהלת האוניברסיטה שלא עשתה דבר כדי למנוע הטרדה ותקיפה של יהודים ובעיקר אלימות שהופנתה כלפיה במסגרת הפעילות בקמפוס, מצד מפגינים מוסלמים פרו פלסטינים. התביעה נדחתה בטענה שהאוניברסיטה לא מחויבת להגן בפועל על סטודנטים מפני סטודנטים אחרים שמביעים את דעתם.

הסטודנטית, ג'סיקה פאלבר, טוענת שהתקיפה התרחשה במהלך "שבוע האפרטהייד", שמאורגן וממומן על ידי ארגון הסטודנטים המוסלמים והפרו פלסטינים שנערך לפני מספר חודשים. במסגרת הפעילות, הסטודנטים הפעילים לובשים מדים אחידים ושואלים את העוברים והשבים לדתם לפני שהם נותנים להם לעבור, כשהמחסומים אמורים לדמות את המחסומים שצה"ל מציב בשטחים.

הסטודנטית היהודייה החזיקה בידה שלט שעליו נכתב "ישראל רוצה שלום", בזמן שמארגן "שבוע האפרטהייד" הסתער עליה עם עגלת קניות והכה בה בחוזקה. על פי התביעה, המתקפה הפרועה הייתה חלק מאווירה כללית והתנהגות מחפירה בקמפוס במהלך השבוע שבו הפעילים ירקו ועלבו בסטודנטים יהודים והפגינו נגד ישראל - התנהגות שהושוותה בכל שלט, ובכל פינה - לגרמניה הנאצית.

האם המפלגה הרפובליקנית תשנה את המדיניות שלה בנושא ישראל ?

פאלבר, כבר עזבה את האוניברסיטה, אבל ממשיכה את המאבק המשפטי. לטענתה נשיא האוניברסיטה מאר יודוף - יהודי בעצמו, איפשר לגישות אנטישמיות ואנטי ישראליות לפרוח בקמפוס. אבל השופט ריצ'ארד סיבורג טוען שהקריאות והמעשים נעשו במסגרת חופש הביטוי של הפעילים המוסלמים.

ידיעה נוספת שמופיעה היום בתקשורת האמריקנית ומסעירה את הקהילה היהודית במדינה, היא הידיעה על המועמד רון פול, שמוביל כרגע את הסקרים למרות דעותיו העוינות כלפי ישראל. הפרסומים עליו מסעירים במיוחד את תומכי המפלגה הרפובליקנית, שמתכוננים לבחירות מקדימות של המפלגה הרפובליקנית באייווה. 

לטענת הבלוגר הידוע ג'פרי שפירו, פול אמר כי לא היה מסכן את חייהם של חיילים אמריקנים במלחמת העולם השנייה כדי להציל יהודים. על פי הבלוג, פול אמר את הדברים עוד בשנת 2009. בעבר אמר פול שהוא תומך בבלימת הסיוע לישראל, לצד אמירות אנטי ישראליות ולעיתים אנטישמיות שמיוחסות לרפובליקני הוותיק. פול בעצמו, מכחיש את ההאשמות האלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת