עשרות אלפים דורשים: "רוסיה ללא פוטין"

גל המחאה ברוסיה הולך וגדל. עשרות אלפי בני אדם יצאו היום לרחובות בדרישה לערוך בחירות וחוזרות ולהפיל את פוטין מהשלטון. המפגינים קראו: "רוסיה ללא פוטין" ו"בחירות חדשות". לטענת מארגני המחאה לפחות 120 אלף איש יצאו לרחובות

עשרות אלפי בני אדם לקחו היום חלק בהפגנות מחאה המוניות נגד הבחירות האחרונות במדינה. המפגינים שנשאו דגלים ושלטים קראו לערוך מחדש את הבחירות במטרה לשים סוף לשלטונו של ולדמיר פוטין שנמשך כבר 12 שנים.

מתנגדיו של פוטין ממשיכים ללחוץ על שלטונו, שמנסה להשיב לידיו את הנשיאות. במהלך ההפגנה המרכזית שנערכה במוסקבה הם קראו "רוסיה ללא פוטין" ו"בחירות חדשות". מדובר בהפגנת שנייה של כוחות האופוזיציה בשבועיים האחרונים.

לטענת עדי ראייה שהיו במקום ההפגנה שהתקיימה היום הייתה גדולה יותר מזו שנערכה בבירה הרוסית ב-10 בדצמבר. מהמשטרה המקומית נמסר כי 28 אלף בני אדם לקחו חלק בהפגנה המרכזית, זאת למרות מארגני האירוע שמסרו כי לפחות 120 אלף מפגינים לקחו חלק באירוע המחאה.

על פי הערכות מדובר בהפגנת האופוזיציה הגדולה ביותר שנערכת במדינה משנת 1999, והמפגינים טוענים כי בכוונתם להמשיך את גל המחאה למרות ניסיונות המשטרה להרגיע את הרוחות.

"אני רואה פה מספיק אנשים שיכולים להפיל את הקרמלין עכשיו, אבל אנחנו לא אלימים אז לא נעשה זאת - בינתיים", הדגיש הבלוגר אלכסיי נבלני, אחד ממנהיגי המחאה. "אם השחיתות והגניבה ימשכו ויהיה ניסיון להונות אותנו אנו נפעל!".

מדבדב: נבצע רפורמות פוליטיות

רק לפני יומיים קרא הנשיא הרוסי דימיטרי מדבדב לרפורמות במערכת הפוליטית במדינה. בין היתר, הוא הציע בחירות ישירות לממשל האזורי שיחליף את המערכת הנוכחית, לפיה המושלים האזוריים נבחרים על ידי הקרמלין. "אני מציע רפורמות למערכת הפוליטית שלנו, אנחנו צריכים לאפשר לכל האזרחים הזדמנות להשתתף החיים הפוליטיים", אמר הנשיא בפניה מיוחדת לציבור.

עוד אמר מדבדב כי הוא מתכוון לדרוש מהגורמים הממשלתיים לדווח על הוצאותיהם וליצור שקיפות לממשל, וכן כי הוא מתכוון לעודד הקמת רשת טלוויזיה לאומית, שתהיה מנותקת מהממשל.

עיתוי דבריו של מדבדב אינו מפתיע. הנשיא הנוכחי אמר את הדברים על רקע ההפגנות הסוערות בשבועות האחרונים במוסקבה והטענות של ארגוני אופוזיציה - קומוניסטים, ליברלים ומהקהילה הבינלאומית, על אי סדרים במערכת הבחירות האחרונות ל"דומה", הפרלמנט הרוסי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת