ארה"ב: התעורר שעות לפני שאבריו נתרמו

הרופאים כבר בישרו למשפחתו של סם שמיד שמהתרדמת הוא כנראה לא יתעורר, והכינו את גופו לתרומת איבריו. עם זאת, שעות ספורות לפני שהיה אמור להיות מנותח, החל לפתע שמיד לנוע ובזמן קצר מאוד – התעורר. כעת, מאמינים הרופאים, הוא בדרכו לשיקום מלא

שמיד, לפני ואחרי (אתר רשת ABC)

סם שמיד, סטודנט באוניברסיטת אריזונה שבארצות הברית, הוכרז כמת מבחינה מוחית ועבר תהליך הכנה לתרומת אבריו. אולם, רק שעות ספורות לפני שנותק מהמכשירים ונותח להסרת אבריו - התעורר לפתע מהתרדמת. שמיד בן ה-21 נפצע באורח אנוש לפני כחודשיים בתאונת שרשרת בעיר טוסון שבמדינה.

הנזק למוחו היה כה חמור, שבית החולים המקומי לא היה מצויד על מנת לטפל בו. שמיד הוטס מיד לבית חולים בעיר פיניקס, שם עבר ניתוחים מצילי-חיים לתיקון מפרצת במוחו. אחרי הטיפול, סברו הרופאים כי סם עתיד להישאר בתרדמת לנצח, והחלו לדון עם משפחתו בנוגע לתרומת איברים.

אולם, במהלך השעות בהן הכינו את גופו לתהליך תרומת האברים, החלו לקרות אירועים לא סבירים. בתחילה, צילום MRI שבוצע בשמיד הראה שיפור בקצב שיקום המוח שלו. לאחר מכן, החל שמיד להתנועע ואף הצליח להזיז את אצבעותיו בפקודה.

"סיפור מצוין לחג המולד"

ברגע שפקח את עיניו, בוטלו התכניות לתרום את איבריו. שמיד התעורר, החל לדבר ולמרות שדיבורו איטי והוא עדיין אינו עומד על רגליו, רופאיו מנבאים לו התאוששות מלאה. "איש לא יכול היה לתת לי מתנת חג מולד טובה יותר", סיפרה אמו של שמיד, סוזן רייגן, לרשת החדשות אמריקנית ABC, "יש לי חברים אתיאיסטים ששמעו על הנס שקרה לנו ואמרו לי: 'אנחנו חוזרים לכנסייה'".

רופאו של שמיד, הנוירוכירורג ד"ר רוברט שפצלר, אמר: "אני מוכה הלם מההתאוששות המדהימה הזו. ההחלמה שלו היא יוצאת דופן גם מבחינת מהירותה וגם מבחינת הפציעות עליהן מוחו התגבר". שפצלר הסביר כי אחרי התאונה, סבל שמיד מדימום פנימי במוח, מפרצת וכן שבץ.

למרות הכל, שעות ספורות לפני שנותק מהמכשירים, הורה שפצלר על צילום MRI אחרון, רק כדי לוודא שהאזורים הפגועים במוחו של שמיד אכן עברו את נקודת האל-חזור. אולם לתדהמתו, הצילום הראה שיפור במצב המוח של שמיד. באותו הערב, כבר ציית שמיד להוראות הרופא וזקף את אצבעותיו על פי פקודה. "באופן מסוים זה באמת נס", אמר שפצר ל-ABC, "זה יהיה סיפור מצוין לחג המולד".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת