נשיא רוסיה מציע רפורמות היסטוריות

הממשל הרוסי משמיע היום קול חדש, תגובה חדשה להפגנות האופוזיציה הרוסית. הנשיא מדבדב מציע בחירות איזוריות ישירות, טלוויזיה פדרלית פרטית ושקיפות מערכתית. האם אלו רק הכרזות מהשפה אל החוץ או שרוסיה עוברת תהליך אמיתי של שינוי ליברלי?

דימטרי מדבדב - נשיא רוסיה. ארכיון (רויטרס)

הנשיא הרוסי דימיטרי מדבדב קורא היום לרפורמות במערכת הפוליטית במדינה. בין היתר, הוא מציע בחירות ישירות לממשל האזורי שיחליף את המערכת הנוכחית, לפיה המושלים האזוריים נבחרים על ידי הקרמלין. "אני מציע רפורמות למערכת הפוליטית שלנו, אנחנו צריכים לאפשר לכל האזרחים הזדמנות להשתתף החיים הפוליטיים", אמר הנשיא בפניה מיוחדת לציבור.

עוד אמר מדבדב כי הוא מתכוון לדרוש מהגורמים הממשלתיים לדווח על הוצאותיהם וליצור שקיפות לממשל, וכן כי הוא מתכוון לעודד הקמת רשת טלוויזיה לאומית, שתהיה מנותקת מהממשל.

"אני מציע יצירת טלוויזיה ציבורית בקרוב, טלוויזיה שמבוססת על הערוצים הכלל אזוריים", אמר הנשיא הרוסי שצפוי להפוך לראש הממשלה אחרי הבחירות לנשיאות בחודש מרץ הקרוב - בחירות בהן, על פי ההערכות, ראש הממשלה פוטין יקבל את מרבית הקולות וישוב לכס הנשיאות.

עיתוי דבריו של מדבדב אינו מפתיע. הנשיא הנוכחי אמר את הדברים על רקע, ומן הסתם בעקבות, ההפגנות הסוערות בשבועות האחרונים במוסקבה והטענות של ארגוני אופוזיציה - קומוניסטים, ליברלים ומהקהילה הבינלאומית, על אי סדרים במערכת הבחירות האחרונות ל"דומה", הפרלמנט הרוסי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת