משלוח נשק מסתורי נתפס בפינלנד

עובדי נמל דרומי בפינלנד איתרו אתמול, כמעט במקרה, משלוח נשק ענק על ספינה שהייתה לכאורה בדרכה לסין. חומרי הנפץ אוחסנו בפחיות פתוחות והטילים הוסוו במיכלי זיקוקים. חוקרי המשטרה המקומית חושדים כי לספינה "ת'ור ליברטי" הייתה מתוככנת עצירה אחת לפני סין לפריקת המטען המסוכן - לא ברור היכן ועבור מי

הרשויות בפינלנד החרימו אמש ספינה ועליה 160 טונות של חומרי נפץ ועוד 69 טילי קרקע-אוויר מסוג "פטריוט". יעדה של ספינת המשא, עליה דגל בריטי, אמור היה להיות נמל שנגחאי, סין - כך לפחות נכתב בתעודת המסע שלה. השאלה הגדולה שעדיין נשארה פתוחה: מי היה אמור לקבל את הנשק?

הספינה "ת'ור ליברטי" הפליגה ב-13 בדצמבר מנמל אמדן שבצפון גרמניה. כעבור יומיים היא עגנה בקוקטה שבדרום פינלנד, כדי לאסוף מטען של "שרשראות ברזל לעוגנים", כך לדברי דובר המכס הפיני פטרי לונטמה.

קציני המשטרה שחוקרים את הספינה עדיין לא יודעים מה מקורם של טילי הפטריוט או מי היה אמור לקבל אותם. "החרמנו את חומרי הנפץ ואת הטילים וביקשנו ממשרד ההגנה להעביר ולאחסן אותם", הוסיף הדובר.

טילים במיכלים של "זיקוקים"

"בשלב הזה אנו לא יודעים מאיפה הגיע המטען לספינה או אם צוות 'ת'ור ליברטי' תכנן לפרוק אותו בנמל יעד עוד לפני סין", הוסיף לונטמה. הבלש הממונה על החקירה, טימו וירטאנן, אמר כי עובדי הנמל מצאו את חומר הנפץ - מסוג חומצה פיקרית - כשהוא מאוחסן ברשלנות בפחיות פתוחות במקום במיכלים אטומים.

העובדים הודיעו לפקחים, אשר איתרו את הטילים במיכלים עליהם נכתב כי הם מכילים זיקוקים. שרת הפנים של פינלנד, פאיבי רסאנן, אמרה לטלוויזיה המקומית כי היא לא שמעה על מקרה דומה מעולם. "כמובן, יש העברות חוקיות של נשק או חומרים דרך פינלנד, אבל במקרה הזה המטען סומן כזיקוקים בלבד", לדברי השרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת