החלה הספירה לאחור עד "סוף העולם"

חוקרים של כת המאיה מנסים לצנן את ה"התלהבות" העולמית סביב התאריך 21.12.2012, לכאורה התאריך בו אמור להגיע עולמנו אל קצו על פי אמונת הכת העתיקה, אך ברחבי העולם ממשיכים להיערך במרץ. אז למה דווקא התאריך הזה, איך בכלל יודעים שלזה המאיה התכוונו, ומה הקשר לתעשיית התיירות במקסיקו?

סוף העולם? (AP)

נצלו את הזמן שלכם: רק 52 שבועות נותרו עד 21 בדצמבר 2012, התאריך בו ייחרב העולם - אם אתם מאמינים לחלק מן התחזיות של אנשי כת המאיה העתיקה במרכז אמריקה.

עם זאת, ארכיאולוגים רבים טוענים ש"תאריך סוף העולם", שהגיע מלוח אבן בן 1,300 שנה, מסמן רק את סוף המחזור בלוח השנה של המאיה. זה כמובן לא מפריע למי שממנף את ה"באזז" שיצר התאריך.

תושבי הערים והכפרים באזור המאיה החלו אמש בספירה לאחור. בעיר צ'יאפס, על גבול גואטמלה, הספירה מתבצעת על שעון דיגיטלי ענק שהוצב בפארק המקומי. בג'ונגל הטרופי קווינטנה רו, מניחים אנשים פתקים ותמונות בתוך קפסולה אטומה שנקברה ל-50 השנים הבאות.

הבקטונים של כת המאיה

שלא כמו חובבים אחרים של תיאוריות יום הדין אשר מציעים להצטייד בערכות חירום והישרדות, בדרום-מזרח מקסיקו, לב אזור המאיה, מתכננים דווקא חגיגה באורך שנה. משרד התיירות המקסיקני מצפה למשוך 52 מיליון תיירים במהלך השנה הבאה, במקום 22 מיליון כבשנה רגילה.

לוח השנה של המאיה, שהיו ידועים בכישרונם לאסטרונומיה, מתחיל בשנת 3,114 לפני הספירה. יחידת הזמן הנספרת היא "בקטון", כשכל בקטון מורכב מכ-394 שנים. 13 היה מספר קדוש בכת המאיה, והם כתבו כי הבקטון ה-13 יסתיים ב-21 בדצמבר, 2012. לוח האבן עם התאריכים התגלה בשנות ה-60 באתר ארכיאולוגי במפרץ מקסיקו ומתוארת בו גם חזרתו של אל המאיה בתום התקופה ה-13.

"אנשים נמשכים לרעיונות אפוקליפטיים ותמיד מתכוננים לגרוע ביותר"

"המאיה נתפסים אצל מערביים רבים כאנשים אקזוטיים, שאמור להיות להם ידע מיוחד וסודי", אמר חוקר המאיה סוון גרונמוור. "מה שקורה זה שהציפיות שלנו והפחדים מוקרנים על לוח השנה של המאיה".

גרונמוור השווה את תיאוריית יום הדין של המאיה לבהלת באג 2000 בתחילת המילניום. מסיבה כלשהי, אומר החוקר, אנשים מתעלמים מראיות לפיהן תועדו במאיה גם תאריכים מעבר ל-2012. "אנשים נמשכים לרעיונות אפוקליפטיים ותמיד מתכוננים לגרוע ביותר".

"הידע ההיסטורי והארכיאולוגי הוא כל כך יותר מעניין ומסעיר מהטענות ההזויות על נבואות המאיה שאנו רואים בטלוויזיה, בספרים ובאינטרנט", אמר מומחה אחר למאיה, דיוויד סטוארט. לדבריו, השנה הקרובה תביא עמה רק עניין נוסף בבני המאיה, "וזה יביא למאבק ארוך וקשה בניסיון לתקן את השקרים והמיס קונספציות, הרבה אחרי ש-2012 תבוא ותחלוף".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת