ההנהגה הבאה בקוריאה הצפונית: הבן, הדוד והצבא

ארבעה ימים לאחר מותו של מנהיג קוריאה הצפונית קים ג'ונג איל, ולאחר שבנו קים גו'נג און הוכרז ליורשו, מגלה גורם סיני כי השלטון לא יעבור אליו באופן מלא. על פי הדיווח בסוכנות הידיעות רויטרס, מי שיחלקו עמו בנטל השלטון יהיו קציני צבא בכירים וגם דודו. בינתיים נמשכת הכוונות בגבול עם קוריאה הדרומית

שליטה החדש והצעיר של קוריאה הצפונית ייאלץ לחלוק את כוחו עם דודו ועם צבא המעצמה המסוגרת, כך אומר היום מקור המקורב לפיונגיאנג ולמשטר הסיני לסוכנות הידיעות "רויטרס". מותו של קים ג'ונג איל מסמל את מעבר המדינה משלטון עריצות יחיד למשטר קולקטיבי.

אותו מקור הוסיף שהצבא, אשר במערב מעריכים שמנסה לפתח נשק גרעיני, נשבע אמונים לקים ג'ונג און, הנצר השלישי לשושלת ששולטת בקוריאה הצפונית מאז מלחמת העולם השנייה.

למרות שסין נחשבת לבעלת הברית היחידה של המדינה, רשויות קוריאה הצפונית הודיעו לבייג'ינג על מותו של השליט רק בבוקר יום שני – לכאורה, יומיים אחרי המוות.

הדוד: גיסו של קים ג'ונג איל

"זה מאוד בלתי סביר", אמר המקור, שסירב להזדהות, כשנשאל על הפיכה צבאית אפשרית. "הצבא הצהיר על נאמנותו לקים ג'ונג און". כאמור, בראש קוריאה הצפונית יעמוד כעת משטר קולקטיבי שכולל את קים הצעיר, דודו והצבא.

דוד של השליט החדש, ג'אנג סונג-ת'אק בן ה-65, הוא גיסו של קים ג'ונג איל המנוח. ב-2009 הוא מונה לוועדת ההגנה הלאומית, הגוף העליון בקוריאה הצפונית, שבראשו עמד קים האב.

לפי אותו מקור, הטיל שנורה אתמול בקוריאה הצפונית עם פרסום הידיעה אתמול על מות קים, נועד להזהיר את ארה"ב שלא לבצע מהלכים נגד פיונגיאנג. "קוריאה רצתה להעביר מסר שיש לה את היכולת להגן על עצמה", אמר. "אבל סביר שהם לא יבצעו ניסוי גרעיני בעתיד הקרוב – אלא אם כן יתגרו בהם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת