קוריאה הצפונית מציגה את גופתו של קים ג'ונג איל

3 ימים עברו מאז הלך לעולמו מנהיג קוריאה הצפונית קים ג'ונג איל. יומיים נשמר דבר מותו בסוד ורק הבוקר מציגה הטלוויזיה במדינה את גופתו. בעולם עוקבים בחשש אחר המתרחש במעצמה הגרעינית לקראת כניסתו של הבן קים ג'ונג און לנעלי אביו

בצפון קוריאה נמשכים גילויי האבל בעקבות מותו של המנהיג קים ג'ונג איל: בשעות הבוקר, שלושה ימים אחרי מותו, מציגה הטלוויזיה הצפון קוריאנית את גופתו של הדיקטטור המנוח, שדבר מותו נשמר בסוד במשך יומיים. מוקף בפרחים ומכוסה בשמיכה אדומה הוצג מנהיג המדינה הקומוניסטית בפעם האחרונה.

במקביל, בעולם כולו עוקבים מקרוב אחרי מה שמתרחש במדינה המסוגרת, כשההערכות במערב הן כי היורש קים ג'ונג און לא יצליח לקבל לידיו שליטה טוטאלית על ארצו כמו אביו.

שרת החוץ האמריקנית הילרי קלינטון הביעה אמש תקווה כי המנהיג החדש יבחר בדרך השלום, על רקע המשך הניסויים בטילים שנערכים במדינה, כשהאחרון שבהם נערך אתמול. "לארצות הברית וליפן אינטרס משותף שהעברת השלטון בצפון קוריאה תהיה יציבה ובדרכי שלום, וכן להבטיח שישרור שלום אזורי ויציבות", אמרה קלינטון. "אנו מדגישים שוב את תקוותנו ליחסים משופרים עם העם בצפון קוריאה, וכן את דאגתנו העמוקה לרווחתו".

אתמול דיווחו סוכנויות ידיעות במדינה כי קוריאה הצפונית הסכימה להשעות את תכנית העשרת האורניום שלה לצרכים צבאיים, ולשוב לשיחות בנושא הגרעין עם המערב. בתמורה, על פי הדיווחים, הסכימה ארצות הברית לספק למדינה הענייה יותר מ-240 אלף טונות מזון.

מאז ההודעה על דבר מותו של הדיקטטור, אותו העריצו רבים מבני עמו ללא גבולות, למרות שהם מובטלים ורעבים, יוצאים רבבות בני אדם לרחובות. באסיפות הגדולות נשמעו זעקות שבר ובכי תמרורים, כאשר מחזות האבל הללו צפויים להימשך גם בימים הקרובים עד הבאתו של ג'ונג איל לקבורה בעוד כשבוע. במהלך שבוע האבל נאסרו לחלוטין שירה, ריקודים ומשחקים ברחבי המדינה.

על פי הדיווחים במדינה, הדיקטטור מת ביום שבת במהלך נסיעה ברכבת תוצאה מהתקף לב שנבע מתשישות מנטלית ופיזית בשל עבודה מאומצת. הלוויתו של המנהיג המנוח תתקיים ב-29 בדצמבר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת