היורש: מי אתה קים ג'ונג און?

בנו השלישי והאהוב של קים ג'ונג איל הוכרז כיורשו של שליט קוריאה הצפונית. בגילו הצעיר הוא צפוי להנהיג מדינה של 24 מיליון תושבים, בזכות הכלים שירש מאביו. הוא סובל מעודף משקל ומסוכרת

קים ג'ונג און. עודף משקל וסוכרת (AP)

מותו של נשיא קוריאה הצפונית קים ג'ונג איל הכשיר את מועמדותו של בנו הצעיר כיורשו הטבעי לשלוט בדיקטטורה הסגורה ביותר בעולם. והיום, אחרי פרסום דבר מותו של המנהיג, הוכרז בנו השלישי כמנהיג הבא. בשנות ה-20 לחייו, קים ג'ונג און, הבן השלישי והאהוב של קים ג'ונג איל, יעמוד בראש מדינה של יותר מ-24 מיליון תושבים, שבראשה עמד אביו ב-17 השנים האחרונות.

בזכות החשאיות עליה שומרים במדינה שסגורה לתקשורת עם העולם, איש לא ידע על קיומו של קים ג'ונג און עד שהיה בן 20. האזכור הראשון שלו הגיע בשנת 2004 משף יפני, שסיפר על מנהגי השתייה של מנהיג קוריאה הצפונית.

"התפוח לא נפל רחוק מהעץ"

קים ג'ונג און נולד לאשתו השלישית של אביו, קו יונג הי, שמתה על פי הדיווחים מסרטן השד לפני שבע שנים. התצלום היחיד שלו מתקופת ילדותו צולמה בשחור לבן כשהיה בן 11. בתמונה, רואים את הדימיון החזותי בין פניו של הבן לאלו של אביו, ומקורביו מעידים שגם הדרך שבה הוא צפוי להנהיג את המדינה תוכיח ש"התפוח לא נפל רחוק מהעץ".

בספטמבר 2010 מונה קים ג'ונג און לסגן ראש הוועדה הצבאית של מפלגת השלטון. בדרום קוריאה השכנה מתארים אותו כאדם מתלהב ונחוש, ומספרים על טיפוס תחרותי במיוחד. בילדותו, הוא התחנך בבית הספר הבינלאומי בברן שבשווייץ, וב-2002 החל את לימודיו באוניברסיטה על שם קים איל-סונג, שנחשב למכון ההכשרה הצבאית הגבוה ביותר בצפון קוריאה.

בפיונג יאנג מספרים שהוא דובר גרמנית, צרפתית ואנגלית. כמו כן דווח כי מצבו הבריאותי אינו טוב, וכי הוא סובל מעודף משקל, מסכרת, וסיבוכים רפואיים שונים בעבקות תאונת דרכים שעבר. עם זאת, נראה שעלייתו לשלטון בלתי נמנעת אחרי שדווח שכבר בגיל 20, הצטרף לאביו בעבודת הפיקוח על הצבא.

בנוסף למותו של אביו, קים ג'ונג און צריך להתמודד עכשיו עם האחריות להנהגת המדינה. הפרסומים מקוריאה הצפונית דלים ולעיתים מסולפים. ג'ונג און היה, כנראה, הבן המועדף על האב קים ג'ונג איל. הבן הבכור - קים ג'ונג סאם, בנה של רקדנית רוסיה שמתה גם היא, הביע בעבר את אכזבתו מהנישול באזני כתבי הטלוויזיה היפנית. הבן הבכור נתפס בעבר ביפן עם מסמכים מזויפים כי "רצה לבקר בדיסנילנד" ומאז, על פי הדיווחים הוא לא נתפס יותר ברצינות.
 
על המצב הרגיש של קוריאה הצפונית ושל העתיד לעמוד בראשה ניתן אולי ללמוד מהזמן הרב שעבר מאז שג'ונג איל מת, עד שקוריאה והעולם למדו על כך, יותר מ-50 שעות המוות נשמר בסוד. מה קרה באותן השעות במשדרי ההנהגה בפיונגיאנג, ומתי קוריאה הצפונית והעולם יראו וישמעו את מנהיגם החדש?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת