בגיל 75: מת נשיא צ'כיה לשעבר ואצלב האבל

עצב גדול בצ'כיה ובסלובקיה עם מותו של הנשיא הראשון של הרפובליקה הצ'כית ואצלב האבל, שמת הבוקר בגיל 75. את רגעיו האחרונים הוא בילה עם אשתו. האבל פעל רבות במהלך חייו למען זכויות האדם והוביל את "מהפכת הקטיפה" בשנת 1989

המנהיג הגדול וואצלב האבל מת (רויטרס)

נשיא הרפובליקה הצ'כית הראשון בהיסטוריה, ואצלב האבל, מת היום בגיל 75. הסופר והמחזאי שגורש מצ'כיה, מת אחרי שסבל במשך שנים מבעיות נשימה קשות קשות שמקורן בבתי הכלא הקומוניסטיים בהם שהה במהלך מאבקו בשלטון הסובייטי. מזכירתו האישית סאבינה טאנקקובה הודיעה הבוקר בצער רב על מותו.

במהלך כהונתו, התעקש האבל להעביר רפורמות דמוקרטיות כולל שווקים חופשיים למערב בשלטון הצ'כי. בחייו הספיק לראות בשקט ובשלום את צ'כוסלובקיה מחולקת לשתי מדינות - צ'כיה וסלובקיה. הוא עמד בראש "מהפכת הקטיפה" שהתחוללה במדינה ב-1989, שבה הופל המשטר הקומוניסטי במדינה.

פעילותו למען זכויות אדם ונגד המשטר הסובייטי הביאה להאבל חשיפה והערצה רבה בעולם, מאמצע שנות השישים ועד תחילת שנות השבעים, אולם מאבקים אלה עלו לו ולמשפחתו ברדיפות מצד מוסקבה. הוא היה ממחברי המניפסט העולמי למען זכויות האדם ונשיאה של צ'כיה משנת 1993. את רגעיו האחרונים האבל בילה לצד רעייתו דגמרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת