ז'אק שיראק הורשע בשחיתות

בית המשפט הצרפתי הרשיע היום את נשיא צרפת לשעבר ז'אק שיראק בשחיתות, וקבע שמינה חלק מנאמיניו לתפקידים שלא היו קיימים. שיראק, שלא הגיע לאולם בית המשפט, קיבל שנתיים מאסר על תנאי

נשיא צרפת לשעבר - ג' שיראק (רויטרס)

נשיא אשם: בית המשפט בצרפת הרשיע היום את נשיא צרפת לשעבר ז'אק שיראק בעבירות של שחיתות וגזר עליו שנתיים מאסר על תנאי. שיראק בן ה-79 לא הגיע לבית המשפט כדי לשמוע את הפסיקה נגדו בגלל מצבו הבריאותי, וממשיך להכחיש את ההאשמות נגדו.

נשיא צרפת לשעבר שלט במדינה בין השנים 1995-2007, והועמד למשפט באשמת שחיתות עוד בימים שהיה ראש עיריית פריז. הוא הורשע על כך ששילם משכורות לאנשים שסייעו לו במהלך הקמפיין של המפלגה הרפובליקנית עבור משרות או תפקידים שלא היו קיימים במציאות.

התביעה בצרפת האשימה את שיראק יחד עם תשעה אזרחים נוספים. שניים מהם נמצאו חפים מפשע על ידי בית המשפט הצרפתי לאחר שלא הוכחה מעורבותם בפרשה. היתר נמצאו אשמים, אך ירצו עונשים קלים בלבד.

שיראק נחשב לראש המדינה הצרפתי הראשון שמורשע בבית המשפט הצרפתי מאז מלחמת העולם השנייה, אז המרשל פיליפ פטאין שעמד בראש ממשל וישי, הואשם בשיתוף פעולה עם המשטר הנאצי בשנת 1945.

צרפת מקבלת את פסק הדין בהפתעה  

הציבור הצרפתי מקבל היום את פסק הדין בהפתעה אחרי שגורמים בתביעה אמרו לאחרונה שהם לא בטוחים ברמת המעורבות והידע של שיראק בפרשייה. בית המשפט דווקא חשב אחרת. שיראק נמצא אשם במעילה באמון הציבור בנוגע ל-21 מינויים, והורשע על התערבותו במינויים לשבע משרות נוספות.

"ז'אק שיראק מעל בתפקידו כנציג ציבור ולא פעל בהתאם לאינטרסים של אזרחי פריז", אמר השופט דומיניק פאוטה. בתו של שיראק, שדווקא הגיעה לבית המשפט, אמרה שהיא וצוות ההגנה של הנשיא שוקלים אם להגיש ערער לבית המשפט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת