כנופייה ניאו-נאצית רצחה את הרב?

הרב אברהם גרינבאום, ראש ישיבה בבני ברק, נרצח בשוויץ בשנת 2001 בירי מטווח קצר של אלמונים. תיק החקירה נותר פתוח לאחר שהיורה הצליח להימלט. כעת, 10 שנים אחרי, עולה חשד שהרצח היה חלק מסדרת רציחות שבוצעו באותה שנה על ידי הכנופייה הניאו-נאצית שנחשפה לאחרונה בגרמניה

הרב אברהם גרינבאום ז"ל (חדשות 2)

קצה חוט בחקירת תעלומת מותו של הרב אברהם גרינבאום, שנרצח בירי מטווח קצר לפני כעשור בשוויץ: הרשויות בשווייץ ובגרמניה חוקרות חשד שארגון הטרור הניאו-נאצי שנחשף בחודש שעבר בגרמניה, הוא שעמד מאחורי רציחתו של הרב הישראלי בציריך בשנת 2001. התביעה בעיר קרלסרוהה שבדרום גרמניה אף מינתה חוקר מיוחד לבדיקת הקשר האפשרי בין הארגון הניאו-נאצי הגרמני לרצח שבוצע בשווייץ.

גרינבאום, ניצול שואה בן 71, אב ל-11 ילדים וסב לנכדים, היה ראש ישיבה בבני ברק. ביוני 2001 הוא יצא כמדי שנה לשווייץ למסע גיוס כספים. כשהיה בדרכו לתפילת ערבית בבית הכנסת ברובע היהודי של ציריך, נרצח ליד מסעדה יהודית ברחוב בשתי יריות אקדח שירה לעברו אלמוני. הקליעים פגעו בפלג גופו העליון ממרחק של שני מטרים והביאו למותו במקום.

גרינבאום לא נשדד, ולכן ההערכה היתה כי נרצח על רקע לאומני או אנטישמי ולא על רקע פלילי. כיוון שהרוצח נמלט ומעולם לא נתפס, התיק נותר פתוח עד היום. כעת נחקר חשד שהרצח היה אחד בסדרת מקרי רצח על רקע לאומני שביצע הארגון הניאו-נאצי הגרמני המכונה 'המחתרת הנציונל סוציאליסטית'.

הארגון הניאו-נאצי נחשף לאחר התאבדות של שניים מחבריו

באותו קיץ אירעה סדרת רציחות דומות שבוצעו בידי הארגון בטווח של חודשיים. מהגר טורקי נרצח בנירנברג שישה ימים לאחר שהרב נורה למוות. שבוע לאחר מכן נרצח טורקי נוסף בהמבורג, ובחודש אוגוסט של אותה שנה נרצח טורקי נוסף במינכן.

התקשורת השווייצית דיווחה השבוע שהרוצחים הניאו-נאצים אף נפגשו עם גורמים שונים בשווייץ, נסעו במכונית עם לוחית זיהוי שווייצית והשתמשו באקדח שנקנה בשווייץ. הארגון הניאו-נאצי הגרמני נחשף בחודש שעבר לאחר ששניים מחבריו התאבדו בעקבות שוד בנק כושל. במקביל, פוצצה הצלע השלישית בחבורה את הדירה שבה התגוררו.

החשודה הזו, שנעצרה בידי המשטרה הגרמנית, סיפרה למשטרה על מעורבותו של ארגון הטרור בשורת מקרי רצח נוספים שזעזעו את גרמניה בעשור האחרון, בהם רציחתם של תשעה מהגרים ושל שוטרת גרמנייה. בחיפוש בשרידי הדירה נמצאה "רשימת חיסול" שכללה גם חבר פרלמנט יהודי מגרמניה. כעת נבדק חשד שאותו ארגון ביצע גם את רציחתו של הרב גרינבאום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת