הבלוגר ריצ'רד סילברסטיין: "המוסד אחראי לפיצץ באירן"

הבלוגר האמריקני ריצ'רד סילברסטיין פרסם היום כי הגורם לפיצוץ במרכז אירן בעיר יזד הוא פעולה משותפת למוסד הישראלי ולגורמי אופוזיציה במדינה. הסיבה לפיצוץ, כמו במקרים קודמים, עדיין בסימן שאלה וניכר כי האירנים משנים גירסאות באשר למה בדיוק התרחש שם: חדירת מים לכור הפלדה, פיצוץ תחמושת, או פיצוץ בלוני גז

הבלוגר האמריקני ריצ'רד סילברסטיין שמרבה לעסוק בעניני המזרח התיכון פרסם היום שהגורם לפיצוץ בעיר יזד שבמרכז אירן הוא פעולה משותפת למוסד הישראלי ולאופוזיציה האירנית. בפעם השלישית בתוך שבועות ספורים הרעיד אתמול פיצוץ מסתורי את אדמת אירן. הפעם מדובר בפיצוץ במפעל בעיר יזד שבמרכז אירן, שכתוצאה ממנו נהרגו 8 בני אדם ונפצעו 11 בני אדם נוספים. ואולם, הסיבה לפיצוץ, כמו במקרים קודמים, עדיין בסימן שאלה וניכר כי האירנים משנים גירסאות באשר למה בדיוק התרחש שם.

אתמול טענו באירן כי הסיבה לפיצוץ היא מים שחדרו לכור ההיתוך, כעת מדווחת התקשורת האירנית כי נבדקת האפשרות שמדובר בפיצוץ בלוני הגז במפעל המתכות. כלי תקשורת שונים ברחבי העולם דיווחו אתמול שיתכן שהמפעל משמש גם את תכנית הגרעין האירנית, אך זה דיווח שטרם אומת.

מוקדם יותר אתמול דיווחה סוכנות הידיעות האירנית אירנ"א כי הסיבה לפיצוץ הקטלני הוא "שאריות תחמושת" שהושארו במפעל. חבר הפרלמנט האירני עלי אכבר עוליאוו אמר כי הפיצוץ נגרם מתחמושת שהגיעה למפעל יחד עם מתכות לעיבוד - והתפוצצה.

מושל יזד עזיזוללה סייפי אמר כי הפיצוץ התרחש במפעל המתכת גאדיר א-יאזד שלשום ב-19:15, שעון אירן. לדבריו, חלק מההרוגים הם אזרחים זרים שמתגוררים במחוז. הוא הדגיש שהתקרית עוברת "חקירה יסודית".

לא הפיצוץ הראשון שעובר "צנזורה"

יצויין כי גם במקרים קודמים של פיצוצים שהתרחשו באירן בתקופה האחרונה, בתחילה דווח בכלי התקשורת האירנים על פיצוץ חומרי נפץ או חבלה, אולם לאחר מכן שינו האירנים את הניסוח הרשמי ואמרו כי מדובר בשאריות תחמושת. לפני כשבועיים, ב-28 בנובמבר, התרחש פיצוץ מסתורי בעיר איספהאן במערב המדינה, במרחק לא רב ממתקן להעשרת אורניום, המהווה נדבך חשוב בתכנית האירנית להשגת נשק גרעיני.

הפיצוץ בשמי טהרן, לפני כחודש (חדשות 2)
שבועיים לפני כן נהרגו 17 בני אדם בפיצוץ מסתורי שאירע במחסן נשק בבסיס צבאי סמוך לבירה טהרן. התקשורת המקומית דיווחה על 17 הרוגים ועל 15 פצועים. האירנים דיווחו אז הפיצוץ אירע במחסן נשק בבסיס בכפר בידגנח, ממערב לבירה, במהלך העברת תחמושת. בפיצוץ במחסן הנשק נהרג בין היתר קצין בכיר, חסן טהרני-מוקדם, שדרגתו מקבילה לדרגת תת אלוף, שהיה אחראי על פרויקט הטילים הבליסטיים של טהרן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת