צפו: זירת הפיצוץ במפעל באירן בו נהרגו 7 בני אדם

הטלוויזיה האירנית שידרה בצהריים תמונות ראשונות ממפעל הפלדה בעיר יזד בו התרחש אמש פיצוץ עז שגרם למותם של 7 בני אדם, חלקם "אזרחים זרים", ולפציעתם של עוד 12. הסיבה לפיצוץ, כמו במקרים קודמים, עדיין בסימן שאלה וניכר כי האירנים משנים גירסאות באשר למה בדיוק התרחש שם: חדירת מים לכור הפלדה - או פיצוץ תחמושת

בפעם השלישית בתוך שבועות ספורים, מרעיד פיצוץ מסתורי את אדמת אירן. הפעם מדובר בפיצוץ במפעל בעיר יזד שבמרכז אירן, שכתוצאה ממנו – כך מדווחים האירנים – נהרגו 7 בני אדם ונפצעו 12 בני אדם נוספים. ואולם, הסיבה לפיצוץ, כמו במקרים קודמים, עדיין בסימן שאלה וניכר כי האירנים משנים גירסאות באשר למה בדיוק התרחש שם.

הטלוויזיה האירנית שידרה בשעות הצהריים תמונות ממפעל הפלדה בו התרחש אמש הפיצוץ, בו נהרגו 7 בני אדם, בהם גם "אזרחים זרים". על פי הדיווח בטלוויזיה, חקירת הפיצוץ העלתה כי הוא נגרם כתוצאה מחדירת מים לכור ההיתוך של הפלדה. 

אלא שמוקדם יותר דיווחה סוכנות הידיעות האירנית אירנ"א כי הסיבה לפיצוץ הקטלני הוא "שאריות תחמושת" שהושארו במפעל. חבר הפרלמנט האירני עלי אכבר עוליאוו אמר כי הפיצוץ נגרם מתחמושת שהגיעה למפעל יחד עם מתכות לעיבוד - והתפוצצה.

מושל יזד עזיזוללה סייפי אמר כי הפיצוץ התרחש במפעל המתכת גאדיר א-יאזד ב-19:15 אמש, שעון אירן. לדבריו, חלק מההרוגים הם אזרחים זרים שמתגוררים במחוז. הוא הדגיש שהתקרית עוברת "חקירה יסודית".

לא הפיצוץ הראשון שעובר "צנזורה"

הפיצוץ בשמי טהרן, לפני כחודש (חדשות 2)
יצויין כי גם במקרים קודמים של פיצוצים שהתרחשו באירן בתקופה האחרונה, בתחילה דווח בכלי התקשורת האירנים על פיצוץ חומרי נפץ או חבלה, אולם לאחר מכן שינו האירנים את הניסוח הרשמי ואמרו כי מדובר בשאריות תחמושת. לפני כשבועיים, ב-28 בנובמבר, התרחש פיצוץ מסתורי בעיר איספהאן במערב המדינה, במרחק לא רב ממתקן להעשרת אורניום, המהווה נדבך חשוב בתכנית האירנית להשגת נשק גרעיני.

שבועיים לפני כן נהרגו 17 בני אדם בפיצוץ מסתורי שאירע במחסן נשק בבסיס צבאי סמוך לבירה טהרן. התקשורת המקומית דיווחה על 17 הרוגים ועל 15 פצועים. האירנים דיווחו אז הפיצוץ אירע במחסן נשק בבסיס בכפר בידגנח, ממערב לבירה, במהלך העברת תחמושת. בפיצוץ במחסן הנשק נהרג בין היתר קצין בכיר, חסן טהרני-מוקדם, שדרגתו מקבילה לדרגת תת אלוף, שהיה אחראי על פרויקט הטילים הבליסטיים של טהרן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת