מומחה אטום אמריקני: "אין ראיות לפיצוץ במתקן הגרעין באיספהן"

דיוויד אולברייט, מייסד המכון למדע ולביטחון בינלאומי, פרסם השבוע תמונות לווין שהגיעו לידיו ממתקן הגרעין באיספהן. מניתוח שערך הוא קובע כי אין ראיות לכך שאירע פיצוץ במתקן להמרת אורניום, וכן לא נראה שיש הריסות במקום

מתקן הגרעין באיספהן (ISIS)

פיצוץ אירע באיספהן שבאירן ביום שני, 28 בנובמבר 2011. כך דיווחו כלי התקשורת באותו יום, לפני קצת פחות משבועיים. הטיימס הלונדוני דיווח לאחר מכן, כי הפיצוץ אירע במתקן הגרעין בעיר השלישית בגודלה באירן, ופרסם כי תמונות לווין מראות "עשן מיתמר והרס רב".

עוד ציטט העיתון "מקורות מודיעין ישראליים" שטענו כי "לא מדובר בתאונה". מומחה האטום האמריקני דיוויד אולברייט, מייסד המכון למדע ולביטחון בינלאומי (ISIS) מפרסם השבוע תמונות לווין שהגיעו לידיו וצולמו ב-3 וב-5 בדצמבר. מניתוח שערך אולברייט לתמונות הוא טוען כי אין ראיות לכך שאירע פיצוץ במתקן, וכן לא נראים הריסות של מבנים כתוצאה מפיצוץ.

לדבריו של אולברייט, עדיין לא ברור היכן אירע הפיצוץ עליו דווח והאם פיצוץ שכזה היה קרוב למתקן הגרעין. אולברייט כן זיהה מתקן ליד אתר הגרעין שעבר שיפוץ משמעותי לאחרונה. המתקן ממוקם כ-400 מטרים מגדר אתר המרת הגרעין באיספהן. בתמונה מ-27 באוגוסט נראה כי במקום יש רמפה המובילה אל מתחת לקרקע כשמספר בניינים סובבים אותה, וב-5 בדצמבר לא נראים הבניינים הללו וציוד כבד נמצא באתר.

הבניינים הללו היו קיימים לפחות 15 שנה. לא ברור איך ומדוע הם כבר לא נמצאים שם, וכן לא ברור האם השינוי שחל במקום קשור לפיצוץ המדווח ב-28 בנובמבר. המתקן התת קרקעי, כך מפרסם אולברייט, שימש במקור כמכרה מלח בשנות ה-80'.

לצפייה בתמונות הלווין אותן מפרסם ה-ISIS

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת