האחים המוסלמים: "לא נכפה את חוקי האיסלאם על מצרים"

בעוד החשש מפני השתלטות איסלאמית על מצרים הופך מוחשי יותר בעקבות ניצחון המפלגות האיסלאמיות בסיבוב הראשון בבחירות, מנסים מנהיגי האחים המוסלמים להרגיע ואומרים כי אין בכוונתם להשליט את חוקי הדת במדינה. "אנחנו מייצגים מפלגה מתונה והוגנת", אמר סגן מזכ"ל האחים. "אנו מכבדים את אורח חייו של כל אזרח"

האחים המוסלמים, שזכו על פי המסתמן ברוב גורף בסיבוב הראשון בבחירות לפרלמנט במצרים, מנסים להרגיע את הרוחות הסוערות במדינה ומודיעים: לא נכפה את חוקי האסלאם במצרים.

סגן מזכ"ל מפלגת האחים המוסלמים, עיסאם אל עריאן, אמר בראיון טלפוני לסוכנות הידיעות AP כי מפלגתו אינה מעוניינת לכפות ערכים איסלאמיים על מצרים, המהווה בית גם למיעוט נוצרי ומיעוטים נוספים המתנגדים לחיים תחת חוקים נוקשים של אסלאם.

"אנחנו מייצגים מפלגה מתונה והוגנת", מסר אל עריאן ברמיזה למפלגת "נור" המייצגת את הזרם הסלפי האיסלאמי-קיצוני, והוסיף כי "האחים המוסלמים מעוניינים ליישם את חוקי השריעה בדרך הוגנת שתכבד זכויות אדם. אנו מכבדים ונמשיך לכבד את אורח חייו של כל אזרח".

התוצאות המסתמנות: 60 אחוזים למפלגות האיסלאמיות

עם תום הסיבוב הראשון של הבחירות לפרלמנט במצרים, בהם לקחו חלק 62 אחוזים מבעלי זכות הבחירה, מסתמן ניצחון סוחף למפלגות האיסלאמיות, וראשיהן כבר קוראים למשטר "לכבד את בחירת ורצון העם".

על פי התוצאות הראשוניות, זכו מועמדי תנועת האחים המוסלמים ב-40  אחוזים מן הקולות, ואילו נציגי האיסלאם הקיצוני – הסלפים - זכו ב-20 אחוזים. נציגי המפלגות הליברליות והחילוניות התרסקו בבחירות וקיבלו כל אחת בין 5 ל-15 אחוזים מהקולות בלבד.

בעקבות התוצאות, גוברים הסיכויים להתגבשות קואליציה מוסלמית שתבקש לערוך שינויים בחוקה המצרית שיעגנו את ההלכה האיסלאמית בחוק.

"אנחנו קוראים לכולם, לכל מי שקושר את עצמו בדמוקרטיה, לכבד את רצון העם ולקבל את בחירתו", נמסר בהודעה מטעם האחים המוסלמים. "אלו שלא הצליחו בבחירות צריכים לעבוד קשה ולשרת את העם כדי לקבל את תמיכתו בפעם הבאה".

"המועצה הצבאית מודאגת מהתוצאות"

מוקדם יותר היום הודיעו נציגי המועצה הצבאית כי הם מוטרדים מהתוצאות הראשוניות. גורמים מצריים סיפרו לעיתון "אל חיאת" היוצא לאור בלונדון כי הגורם לניצחון המפלגות האיסלאמיות הוא "חוסר ההסכמה בין הכוחות הליברליים, והתעסקותם בעימות מול המועצה הצבאית".

אותם גורמים הוסיפו כי "הליברלים חשבו שברגע שהצבא יעזוב, השטח יהיה שלהם, אבל לא הבינו את הקשר החזק ואת הניסיון שיש לתנועות  האיסלאמיות בבחירות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת