"צילומי לווין מוכיחים: הכור הגרעיני באירן נפגע בפיצוץ"

לפני יומיים דווח על פיצוץ עז שהחריד את העיר איספהן באירן, סמוך לכור הגרעיני. עד כה לא היה ברור מה בדיוק אירע שם, אך הבוקר מדווח עיתון ה"טיימס" הלונדוני כי הפיצוץ גרם נזק רב למתקן הגרעיני, זאת בעקבות צילומי לווין שתיעדו עשן מיתמר מעל המתחם. מקורות ישראלים ל"טיימס": "אין ספק שהפיצוץ פגע בכור הגרעיני"

הפיצוץ המסתורי שהתרחש שלשום בעיר איספהן באירן פגע בכור הגרעיני – כך מדווח עיתון ה"טיימס" הלונדוני. על פי הדיווח, הערכת הנזק שנגרם לכור מסתמכת על על צילומי לווין שהגיעו לידי העיתון וכן על מקורות ביון ישראלים.

העיתון מצטט מקורות ישראלים שמסרו כי "אין ספק שהפיצוץ פגע במתקן הגרעיני", והדגישו כי לא מדובר ב"תאונה" - אלא בפעולה מכוונת מראש שמטרתה לפגוע בתכנית הגרעין האירנית.

בתמונות הלווין נראה בבירור עשן מיתמר והרס רב באזור הכור, כך טוען העיתון. יצויין כי אין שום אישור לדיווח מכל מקור אחר.

עוד על פי הדיוח ב"טיימס", סיפרו המקורות הישראלים כי הפיצוץ "גרם לפגיעה במיוחד בחלקים שעל פי ההערכה משמשים לאחסנה של חומרי גלם לייצור נשק גרעיני".

המקור הישראלי סירב לאשר או להכחיש את מעורבותה של ישראל בפיצוץ הכור, אולם אמר כי "יש הרבה גורמים שמעוניינים לפגוע, לעצור או לכפות על אירן את הפסקת פיתוח הנשק הגרעיני".

סוכנות הידיעות האירנית פארס דיווחה ביום שני השבוע כי פיצוץ עז נשמע בעיר איספהאן שבמערב המדינה. על פי הדיווחים שהגיעו מאירן, לא ידועה סיבת הפיצוץ, אך בסמוך לעיר נמצא אחד מהמפעלים הגדולים להמרת אורניום, מפעל המהווה נדבך חשוב בתכנית האירנית להשגת נשק גרעיני.

לאחר פרסום הידיעה בכלי התקשורת בישראל הסירה סוכנות פארס את הפרסום ומיד לאחר מכן פרסם סגן מושל מחוז אספהאן הצהרה בה אמר כי "אין לו שום מידע על פיצוץ עז".

הפיצוץ בבסיס האירני, לפני שבועיים (פארס)

רק לפני כשבועיים נהרגו 17 בני אדם בפיצוץ מסתורי שאירע במחסן נשק באירן, סמוך לבירה טהרן. התקשורת המקומית דיווחה על 17 הרוגים ועל 15 פצועים, חלקם במצב אנוש. לפי עדי ראייה, ניתן היה לחוש בעצמת הפיצוץ למרחק של 45 קילומטר.

בין ההרוגים בפיצוץ היה גם הגנרל חסן טהרני-מוקדם, קצין בכיר במשמרות המהפכה שהיה אחראי על פרויקט הטילים ארוכי הטווח של אירן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת