מצרים: 80 בני אדם נפצעו במהומות

לאחר מספר ימים של שקט שבו המהומות לרחובות קהיר. לפחות 80 בני אדם נפצעו במהלך עימותים שהתלקחו אמש מחדש בכיכר תחריר. אל בראדעי בתגובה לאירועים: "המשטר כשל בחובתו הבסיסית ביותר"

שוב לא שקט בכיכר תחריר: קבוצת צעירים שניסתה להגיע לאזור הכיכר במהלך הלילה נתקלו בשוטרים ואנשי צבא שניסו לעצור אותם, תחילה דווח על שימוש באלות ובגז מדמיע לפיזור ההתקהלות, אך המצב החמיר וכוחות הביטחון פתחו באש לעבר המפגינים. 80 בני אדם נפצעו בעימותים הקשים.

המהומות החלו לאחר סגירת הקלפיות ביום השני לבחירות במצרים. מאות צעירים שצעדו לעבר כיכר תחריר בקהיר, השליכו בקבוקי תבערה והתפרעו באזור. כוחות הביטחון ניסו לפזר את ההמון, נעשה בתחילה שימוש בנשק לפיזור הפגנות ולאחר שהמצב יצא מכלל שליטה, נורו יריות לעבר המפגינים ועשרות נפצעו. כוחות הצלה פינו את הפצועים לבתי החולים בעיר.

תגובות ראשונות לאירועי הלילה כבר התקבלו כשמוחמד אל בראדעי, המועמד המוביל להנהגת מצרים, גינה את גילויי האלימות ותקף את המשטר הצבאי: "משטר שלא מגן על אזרחיו הוא משטר שכשל בחובתו הבסיסית ביותר", כתב בחשבון הטוויטר שלו.

הרחוב דורש העברת השלטון לידיים אזרחיות

רגע לפני הבחירות, נאלץ בתחילת השבוע ראש המועצה הצבאית העליונה הגנרל מוחמד חוסיין טנטאווי, להיאבק בלחץ הגובר מצד הרחוב המצרי, הדורש בסילוקו ובסילוקו של המשטר הצבאי מהמדינה. אחרי שאישר את בקשת ממשלת עיסאם שרף להתפטר בשבוע שעבר, מינה טנטאווי "ראש ממשלת הצלה" שכבר החל במגעים, אך את הרחוב המצרי זה עדיין לא מספק. הוא דורש את העברת השלטון לידיים אזרחיות - ומיד.

בתחושת "דז'ה-וו", ניצב ביום ראשון הגנרל טנטאווי מול המצלמות וקרא למפגינים ברחובות לאפשר את קיומו התקין של השלב הראשון בבחירות מחר. "מצרים נמצאת בצומת דרכים - או שנצליח פוליטית, כלכלית וחברתית או שההשלכות יהיו חמורות ביותר ואת זה לא נרשה", הזהיר טנטאווי, שהתעקש גם בשיאם של האירועים בשבוע שעבר, בהם נהרגו 41 מפגינים בכיכר "תחריר", לקיים את הבחירות במועדן.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת