דיווח: פיצוץ עז סמוך למתקן גרעין באירן

פיצוץ מסתורי בעיר איספהאן, במרחק לא רב ממתקן להעשרת אורניום, שכנראה לא נפגע. לאחר שהדבר פורסם בכלי התקשורת בישראל, הסירה סוכנות הידיעות פארס את הפרסום מאתרה וסגן מושל המחוז פרסם הכחשה. למרות זאת, תושבי העיר מדווחים על הדי הפיצוץ

סוכנות הידיעות האירנית פארס דיווחה הערב כי פיצוץ עז נשמע בעיר איספהאן שבמערב המדינה. על פי הדיווח הראשוני, לא ידועה סיבת הפיצוץ, אך בסמוך לעיר נמצא אחד מהמפעלים הגדולים להמרת אורניום, מפעל המהווה נדבך חשוב בתכנית האירנית להשגת נשק גרעיני.

לאחר פרסום הידיעה בכלי התקשורת בישראל הסירה סוכנות פארס את הפרסום ומיד לאחר מכן פרסם סגן מושל מחוז אספהאן הצהרה בה אמר, כי אין לו שום מידע על פיצוץ עז.

ארגוני הגולים האירנים וכן מקורות במועצה לביטחון לאומי בבית הלבן מסרו כי אין אישור לכך שמתקן ההמרה באיספהאן, אותו מתקן שמייצר גז לצנטריפוגות בנתנז, נפגע. הידיעות עמומות וסותרות. ככל הנראה היה פיצוץ בתוך העיר, אך לא בהכרח בתוך המתקן הגרעיני.  

רק לפני כשבועיים נהרגו 17 בני אדם בפיצוץ מסתורי שאירע במחסן נשק באירן, סמוך לבירה טהרן. התקשורת המקומית דיווחה על 17 הרוגים ועל 15 פצועים, חלקם במצב אנוש. לפי עדי ראייה, ניתן היה לחוש בעצמת הפיצוץ למרחק של 45 קילומטר.

סוכנות הידיעות האירנית פארס מסרה הודעה מפי משמרות המהפכה, לפיה הפיצוץ אירע במחסן נשק בבסיס בכפר בידגנח, ממערב לבירה, במהלך העברת תחמושת.

בפיצוץ במחסן הנשק נהרג בין היתר קצין בכיר, חסן טהרני-מוקדם, שדרגתו מקבילה לדרגת תת אלוף.
הקצין היה בחוקר באוניברסיטת אימאם חוסיין בבירת אירן, עליה יש מידע כי היא קשורה לפרויקט הגרעין הצבאי. הוא ענד בראש יחידה במשמרות המהפכה שמטרתה פיתוח כלי נשק וטילים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת