הליגה הערבית אישרה הטלת סנקציות כלכליות על דמשק

19 מתוך 22 חברות הליגה הערבית המתכנסות בקטאר הצביעו בעד הטלת סנקציות כלכליות חריפות על דמשק, בעקבות אלימות המשטר נגד האזרחים. הליגה החליטה להקפיא את העסקאות עם הבנק המרכזי בסוריה ולהפסיק את ההשקעות במדינה. ראש ממשלת קטאר: "ההחלטה צריכה להתבצע מיידית". טורקיה תומכת בסנקציות

הליגה הערבית אישרה הערב ברוב גדול הטלת סנקציות כלכליות חריפות על משטרו של בשאר אסד בסוריה. ראש ממשלת קטאר הזהיר כי אם הסנקציות לא יעצרו את האלימות בסוריה, מדינות המערב עלולות להתערב.

19 מתוך 22 המדינות החברות בליגה הערבית הצביעו בעד הטלת הסנקציות הכלכליות מרחיקות הלכת. ראש הממשלה ושר החוץ של קטאר, השייח אל-ת'אני, הדגיש בתום הישיבה כי הליגה הערבית מבקשת להימנע מחזרה על תסריט הלחימה בלוב, כשהחלטה של מועצת הביטחון של האו"ם הובילה למערכה צבאית של כוחות נאט"ו במדינה. "כל העבודה שאנחנו עושים נועדה למנוע את ההתערבות הזאת", אמר אל-ת'אני והוסיף כי אם הקהילה הבינלאומית לא תשתכנע מ"רצינות" הצעדים של הליגה הערבית, הוא לא יוכל לערוב לכך שלא תהיה התערבות דומה גם בסוריה.

הסנקציות הכלכליות על דמשק כוללות איסור נסיעה של בכירים במשטרו של אסד למדינות החברות בליגה הערבית והקפאת נכסים השייכים לממשלה. כמו כן תקפיא הליגה עסקאות עם הבנק המרכזי בסוריה ותפסיק את ההשקעות במדינה. "ההחלטה צריכה להתבצע מיידית, החל מהיום", הדגיש ראש ממשלת קטאר.

שר החוץ הטורקי אהמט דאבוטולו הודיע הערב כי מדינתו תתמוך בהחלטת הליגה הערבית להחריף את הסנקציות על סוריה. "אף אחד לא יכול לצפות שטורקיה והליגה הערבית ימשיכו לשתוק נוכח הרג האזרחים והדיכוי הגובר של החפים מפשע על ידי המשטר הסורי", אמר דאבוטולו בתום פגישת שרי החוץ של מדינות ערב, כפי שדווח בסוכנות הידיעות הטורקית.

"סוריה מכוונת טילי סקאד לעבר טורקיה"

כתב רשת הטלוויזיה האירנית באנקרה דיווח אמש כי טילי סקאד מתוצרת רוסית, הוצבו בסוריה בשני מחוזות הקרובים לגבול טורקיה ועירק, זאת בהמשך להסלמה ביחסים בין שתי המדינות. על פי הדיווח, הטילים הוצבו במחוזות הצפוניים קמישלי ועין-דיוואר, כאיום ברור נגד התערבות טורקית בענינייה של סוריה.  

לפני כשבוע הותקף אוטובוס בו נסעו צליינים טורקיים סמוך לגבול בין סוריה לטורקיה, על פי הדיווח, מדובר בתקיפה שביצעו כוחות צבאו של אסד. במהלך ההתקפה נפצעו מספר אזרחים טורקים.

אתמול התייחס הנשיא אסד בריאיון לסוכנות ידיעות באירן לארדואן. "הוא חולם לחדש את האימפריה העות'מנית", סיפר אסד. הנשיא גם רמז למעורבות טורקיה לכאורה במחאת הענק ששוטפת את ארצו ואמר כי אותם אישים שעליהם דיבר "מנסים לנצל את פעילותם של כמה זרמים המכוונים על ידי תנועות דתיות, מתוך כוונה לחזק את ההשפעה שלהם בעולם הערבי". 

ארדואן לאסד: "מול מי תילחם עד המוות, נגד העם שלך?"

במקביל, במהלך כנס שבו השתתף באיסטנבול, שיגר ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן לנשיא הסורי אסד הודעה ובה נאמר כי "ימיך כשליט סוריה ספורים. אינך יכול להישאר בשלטון רק בזכות טנקים ותותחים שטובחים בבני עמך - קרב היום שגם אתה תאולץ ללכת הביתה".

ארדואן התייחס לריאיון עם הנשיא אסד אשר פורסם בעיתון הטיימס הלונדוני, ובו ציין כי במידה שהמערב יתערב וישלח מתקפה צבאית על סוריה, אין בכוונתו להיכנע וכי "יילחם עד המוות". בפנייתו של ארדואן לאסד אמר: "מול מי תילחם עד המוות, נגד העם שלך? מדוע אתה פותח פתח למתקפה מערבית על סוריה - עדיף שתסגור את ענייניך הפנימיים בגבולות המדינה - ומהר".

בנוסף, גינה ארדואן את מעשי התקיפה של אסד בבני עמו, ואף נגד דיפלומטים טורקים שהותקפו בסוריה על ידי כוחות אסד בתחילת החודש, זאת לאחר שארדואן הביע תמיכה בליגה הערבית ובהשעיית סוריה ממנה.

אסד על ארדואן: "חולם על אימפריה"

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת