הליגה הערבית תטיל סנקציות על סוריה: משטר אסד יבודד, הכסף ייעצר

אחרי שדחה בבוז את הדרישה להפסיק את מרחץ הדמים ולאפשר כניסת פקחים לארצו, יאשרו ארצות ערב שורת עיצומים קשים על דמשק. בין היתר, תימנע כניסתם של אסד ואנשי משטרו למדינות הליגה והסחר עמה יוקפא

נציגי הליגה הערבית הציגו בכינוס מיוחד שנערך בקהיר רשימת סנקציות שהם קוראים להטיל על סוריה, שתובא לאישור המדינות החברות בארגון. העיצומים על משטר אסד, שיוטלו בשל מרחץ הדמים הנמשך במדינה וסירובו להיענות לדרישת מדינות ערב להכניס מפקחים מטעמן לשטח סוריה, באו אחרי שרק השבת גבתה אלימות כוחות הביטחון את חייהם של 24 אזרחים.

בראש הצעדים שיובאו לאישור מדינות הליגה: הטלת איסור על בכירי המשטר בדמשק לבקר באף אחת מבין ארצות ערב, וכן הקפאת נכסי ממשל אסד בהן. נוסף על כך, יוכרז גם איסור טיסות במרחב האווירי הסורי וכן הפסקת כל העסקאות שהתנהלו בין חברות הליגה הערבית לבין הממשלה בדמשק והבנק המרכזי במדינה.

רשת החדשות "אל-ערבייה" דיווחה הערב כי נוסף על כך, נקראות מדינות ערב גם להקפיא את כל השקעותיהן בפרויקטים בסוריה. מוקדם יותר הערב האשים שר החוץ הסורי, וואליד אל-מועלם, את הליגה הערבית ומהלכיה ב"בינאום" הטלטלה שפוקדת את ארצו בשמונת החודשים האחרונים.

אסד ממשיך בשלו: ארדואן חולם על אימפריה, מדינות ערב עוד יתנצלו

הכרזת הליגה הערבית, כמו גם המשך מעשי הטבח, לא הפריעו גם היום לאסד לשגר האשמות לכל עבר. הפעם היו על כוונתו הנהגת טורקיה והעומד בראשה - רג'פ טאיפ ארדואן. סוכנות הידיעות האירנית "פארס" דיווחה כי במפגש עם תומכיו אמר הנשיא הסורי, בהקשר לארדואן, כי "יש עדיין מי שחזון הקמתה מחדש של האימפריה העות'מאנית עודו חי ובועט בקרבם, למרות שברור להם שהוא אינו בר-השגה".

אסד אף רמז למעורבות טורקיה לכאורה במחאת הענק ששוטפת את ארצו ואמר כי אותם אישים שעליהם דיבר, "מנסים לנצל את פעילותם של כמה זרמים המכוונים על ידי תנועות דתיות, מתוך כוונה לחזק את ההשפעה שלהם בעולם הערבי".

אסד גם הביע תקווה כי מנהיגי האחרונות יחזרו בהם מהיחס העוין שנקטו כלפי סוריה. "אני סמוך ובטוח שאחינו הערבים, שכעת תוקפים אותנו, עוד יגיעו לדמשק כדי להתנצל על התנהגותם בתקופה שחלפה מאז פרץ המשבר במדינה".

הנשיא הסורי שב והתנער ממעשי הטבח ההמוניים שמבצעים כוחות הביטחון בראשותו, והאשים פעם נוספת כי את מרכזי הערים בארצו גדשו פעילי "ארגוני טרור חמושים ועבריינים שהיו שנגזר עליהם עונש מוות או מאסר עולם" - שלכאורה, אחראים למרחץ הדמים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת