אסד נגד ארדואן: "חולם לחדש את האימפריה העות'מנית"

הנשיא הסורי ממשיך במרחץ הדמים בארצו ועומד על סירובו לאפשר כניסת פקחים לערי המדינה, אבל ממשיך להתנער מאחריות ומפנה את האצבע המאשימה לכל גורם אפשרי. הוא האשים את אנקרה בהתססת השטח וכן שב והדגיש כי להרג המפגינים אחראים "עבריינים וחברי ארגוני טרור חמושים"

אסד וארדואן. יחסים מתוחים (AP)

אחרי שחש שהנהגת טורקיה הפנתה לו עורף, עקץ היום נשיא סוריה, בשאר אסד, את ממשלת טרקיה ואת העומד בראשה - רג'פ טאיפ ארדואן. בזמן ששפיכות הדמים בארצו נמשכת, התפנה אסד לערוך כינוס של תומכיו. סוכנות הידיעות האירנית "פארס" דיווחה כי במפגש אמר הנשיא הסורי, בהקשר לארדואן, כי "יש עדיין מי שחזון הקמתה מחדש של האימפריה העות'מאנית עודו חי ובועט בקרבם, למרות שברור להם שהוא אינו בר-השגה".

אסד אף רמז למעורבות טורקיה לכאורה במחאת הענק ששוטפת את ארצו ואמר כי אותם אישים שעליהם דיבר, "מנסים לנצל את פעילותם של כמה זרמים המכוונים על ידי תנועות דתיות, מתוך כוונה לחזק את ההשפעה שלהם בעולם הערבי".

אסד, שמשטרו אף ספג סנקציות מצד מדינות ערב, הביע תקווה כי מנהיגי האחרונות יחזרו בהם מהיחס העוין שנקטו כלפי סוריה. "אני סמוך ובטוח שאחינו הערבים, שכעת תוקפים אותנו, עוד יגיעו לדמשק כדי להתנצל על התנהגותם בתקופה שחלפה מאז פרץ המשבר במדינה".

הנשיא הסורי שב והתנער ממעשי הטבח ההמוניים שמבצעים כוחות הביטחון בראשותו, והאשים פעם נוספת כי את מרכזי הערים בארצו גדשו פעילי "ארגוני טרור חמושים ועבריינים שהיו שנגזר עליהם עונש מוות או מאסר עולם" - שלכאורה, אחראים למרחץ הדמים.

מדינות ערב יכריזו היום על עיצומים

אתמול פג תוקפו של מועד האולטימטום שהציבה הליגה הערבית לאסד, שבחר להתעלם מדרישות חברות הארגון. בעקבות זאת, יתכנסו היום שרי האוצר של הליגה לדון בצעדים ובסנקציות שיינקטו נגד סוריה.

בין המהלכים הנשקלים: עצירת הטיסות לסוריה, הקפאה מוחלטת של חשבונות בנק השייכים לבכירי המשטר הסורי ואיסור על קיום קשרים כלכליים בין המדינות החברות בליגה לבין דמשק.

במקביל, נמשך הלחץ הבינלאומי על סוריה כדי שזו תאפשר הפעלת "מסדרון הומניטרי" שיעבור מטורקיה למדינה - שבו יועברו לאזרחים מזון ותרופות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת