ר"מ מצרים גנזורי למפגינים: "תנו לממשלה שלי סיכוי"

בריאיון לעיתון א-שרק אל אווסט, התייחס ראש הממשלה החדש של מצרים כמאל גנזורי לרבבות בתחריר הדורשים את סיום השלטון הצבאי. "אני מזמין אותם להידברות משותפת, אבל אני מבקש שתתנו לי לעבוד במשך חודשיים - ואז יראו תוצאות", הוסיף גנזורי

מינויו של ראש הממשלה כמאל גנזורי, גרר אחריו ביקורת רבה בקרב חלקים נבחרים בציבור המצרי. חלקם, לא שכח כי היה מקורב מאוד לנשיא המודח חוסני מובארק, ואף שימש בעבר כראש ממשלה תחתיו בשנות ה-90. היום, בריאיון מיוחד שהעניק לעיתון "א-שרק אל אווסט", הוא מתייחס למינויו ולבחירות שאמורות להתקיים בעוד יומיים.

"אני מבין את הדרישות של הצעירים המצרים", אמר גנזורי, "אני מזמין אותם להידברות משותפת איתי, ומקווה שיתנו לי סיכוי. אני מבקש מהם חודשיים בהם אוכל לעבוד ואז הם יראו את התוצאות בשטח", הוסיף ראש הממשלה המצרי.

בהמשך הריאיון התייחס גנזורי לסמכויות הנרחבות שיש לממשלתו. "לאפשר לראש הממשלה להגיב ישירות למשברים זהו צעד דרמטי וחסר תקדים". גנזורי התייחס גם לבחירות, ואמר כי יחל בהרכבת הממשלה בימים הקרובים. "אשלב שם כמות גדולה של צעירים", הבטיח.

סמכויות מלאות לראש הממשלה החדש

במסיבת עיתונאים שכינס גנזורי, הוא הודיע כי הוא אינו מתכוון לערוך שינויים מרחיקי לכת עד לבחירות שיתקיימו בשבוע הבא. גנזורי הוסיף כי הוא ואנשיו מתכוונים לנהל מו"מ עם כל הפלגים המצרים על הצטרפותם לממשלת "ההצלה הלאומית". במקביל, הודיעו גורמים במצרים כי הבחירות שתוכננו לשבוע הבא יימשכו במשך יומיים.

המפגינים קוראים לבטל את מינויו של כמאל אל-גנזורי לתפקיד "ראש ממשלת ההצלה". אל-גנזורי נבחר אמש על ידי המועצה הצבאית העליונה, והיום אושרה בחירתו במועצה וניתנו לו "סמכויות מלאות" לניהול הממשלה.

רשתות הטלוויזיה הערביות מדווחות כי אל-גנזורי לא מבזבז זמן וכבר החל בהתייעצויות עם גורמים שונים למינוי הממשלה החדשה. במקביל דיווחו כלי תקשורת מצריים כי "האחים המוסלמים" הגישו בקשה רשמית ליטול חלק פעיל בממשלה הבאה, ובמסגרתה גם פירטו את שמות המועמדים שלהם לתפקידים בממשלה. אל-גנזורי (78) כיהן בעבר כראש ממשלתו של נשיא מצרים המודח חוסני מובארק, בין השנים 1996-1999.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת