צפו: הפגנת "אל-קעידה" בכיכר תחריר

"אביב ערבי" - או חורף אסלאמי קודר? סרטון וידאו שמפרסם מכון המחקר ממר"י מתעד הפגנה של אנשי אל-קעידה בלב כיכר תחריר בקהיר. הם קוראים להשבת האסלאם למצרים ומאיימים על ישראל וארה"ב: "אם תגיעו למצרים - תמצאו אנשים שאוהבים יותר למות מאשר אתם אוהבים לחיות". צפו בהפגנה

דגלי אל-קעידה בכיכר תחריר, השבוע (חדשות 2)

החשש בישראל מפני מהפיכה אסלאמית במצרים, בה יתפסו את השלטון "האחים המוסלמים" מלווים בגורמים קיצוניים שעלולים לערער את האזור אסטרטגית, הופך מוחשי בתמונות חדשות שמפרסם הערב מכון "ממר"י" לחקר תקשורת המזרח התיכון ובו מתועדת הפגנה בהשתתפות מאות בני אדם בה בכיכר תחריר, בה מונפים דגלי ארגון "אל-קעידה" ונשמעות סיסמאות נגד ישראל וארצות הברית.

בסרטון, שצולם ב-18 בנובמבר בכיכר ההומה בלב קהיר, מתועד תחילה השייח' תוופיק אל-עפני, אחד הפעילים הקיצוניים המובילים את המהומות בתחריר, אשר שוחרר מן הכלא המצרי באירועי המהפכה בחודש פברואר אחרי שריצה 18 שנות מאסר. "השריעה האסלאמית היא המקור היחיד לניהול המדינה", הוא מתועד בריאיון לאחד מכלי התקשורת המצריים במהלך ההפגנות.

"הנביא מוחמד אמר ששובו של האסלאם הוא דבר בלתי נמנע. מדוע העולם פוחד מהאסלאם?", הוא תוהה. "כשהאסלאם שולט, יש צדק, יש רחמים וכל הטוב שבעולם שולט. אז מדוע מפחדים מהאסלאם? אני פונה לעולם ושואל: 'האם אתם גנבים שפוחדים מקטיעת ידיכם? האם אתם שותים אלכוהול ופוחדים שתולקו?'". 

אך המראות המדאיגים יותר מגיעים בחלקו השני של הסרטון, והם מתעדים את אחת ההפגנות שנערכות בלב הכיכר. השייח' אל-עפני מתועד על הבמה המרכזית בהפגנה, כשלצדו מונפים דגלי "אל-קעידה" שחורים ומכריז להמונים - שמשיבים לו בקריאות. "אוסמה בן לאדן הוא האדם שביצע את הג'יהאד למען אללה, ואנחנו מתפללים שאללה יאחד אותנו איתו ועם השהידים בגן עדן", הוא מתועד צועק וכשההמונים משיבים לו בקריאות "אללה אכבר".

"אנחנו אוהבים יותר למות מאשר אתם אוהבים לחיות"

לאחר מכן פונה אל-עפני לארצות הברית ומאיים: "אנחנו אומרים לארצות הברית הכופרת: אללה הוא עדנו, אם את חושבת לבוא למצרים, את תמצאי אנשים שאוהבים למות יותר מאשר את אוהבת את החיים!". ההמונים בשלב זה משיבים לו בקריאות: "אללה אכבר".

ואז פונה אל-עפני לישראל: "אנחנו אומרים ליהודים: 'אם אתם חושבים לפגוע במצרים או בעם המצרי המוסלמי, אתם תמצאו אנשים שאוהבים יותר למות מאשר אתם אוהבים לחיות!'". לקריאה זו משיבים ההמונים בקריאות "אללה אכבר" ובסיסמה "ח'ייבר ח'ייבר יא יהוד, צבא מוחמד עוד ישוב" - סיסמה שמקורה בתקופת הפצת האסלאם, בקרב בו השמיד צבא מוחמד את העיר ח'ייבר בה חיו יהודים. הקרב הזה מהווה מקור השראה בעבור פעילי אסלאם קיצוניים בהתבטאויותיהם ואיומיהם נגד ישראל, והסיסמה הזו הייתה רווחת גם בקרב פעילי האינתיפאדה הראשונה.

בסיום הסרטון צועק אל-עפני עם המפגינים יחד: "המהפכה היא אסלאמית, לא מזרחית, לא מערבית, לא יהודית ולא אמריקנית". בנוסף הוא צועק: "הו אסלאם, שוב אלינו! הו קוראן, שלוט בנו!".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת