המצרים דורשים: נקמה בשלטון הצבאי

בשעות האחרונות נעשים ניסיונות בקהיר לפייס בין המועצה הצבאית למנהיגי המפגינים, אך הציבור רוצה דבר אחד – נקמה בשלטון הצבאי לאחר יותר מ-30 הרוגים ומאות פצועים. במערכת הביטחון בישראל מודאגים מכך שהאחים המוסלמים ישתלטו על מצרים

מצרים ממשיכה לבעור: בשעות האחרונות נעשים ניסיונות בקהיר להשיג פיוס בין המועצה הצבאית לבין מנהיגי המפגינים, בהם האחים המוסלמים. אולם הניסיונות האלה לא מצליחים להשפיע והציבור רוצה דבר אחד - נקמה בשלטון הצבאי, אחרי יותר מ-30 הרוגים ומאות פצועים. את ההתרחשויות מכיכר תחריר בקהיר העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

גורמי הביטחון ולשכת ראש הממשלה קיימו אתמול דיונים בניסיון להבין כיצד תשפיע הטלטלה הפוליטית במצרים על היחסים העדינים בין שתי המדינות ועל המצב הביטחוני באזור. בישראל קיים חשש כבד כי המהומות במצרים יפגעו בכוחו של הצבא המצרי ויובילו לעלייתה של תנועת האחים המוסלמים לשלטון. התוצאה של תרחיש זה, לדברי גורם מדיני בכיר, עלולה להיות "חיסול הסכם השלום עם מצרים". כך פרסם הבוקר העיתון מעריב.

הרמטכ"ל בני גנץ וראש אמ"ן אביב כוכבי הופיעו אתמול בפני שרי הקבינט לדיון ארוך בו הציגו את הערכת המודיעין השנתית של צה"ל תוך התייחסות מיוחדת למצב במצרים. בהערכה נמסר כי מערכת הביטחון מתכוננת לתרחישים קיצוניים שעלולים להתרחש במצרים בעתיד, אך הרמטכ"ל וראש אמ"ן יחד עם גורמים מדיניים נוספים הביעו הסתייגות מהערכות אלו. הגורמים ציינו כי גם אם האחים המוסלמים יתחזקו, הם אינם מעוניינים בעימות חזיתי עם ישראל.

במקביל, מערכת הביטחון דנה באפשרות לשינוי יחסה של ישראל לחמאס בעקבות התחזקות תנועת האחים המוסלמים שעל פי ההערכה מהווים איום גדול יותר מחמאס. בישראל שוקלים להכיר בממשלת האחדות שמקימים חמאס והרשות הפלסטינית. "נעשה ניסיונות לבחון את התנאים שבהם ישראל יכולה לשתף פעולה עם הממשלה הפלסטינית המאוחדת ועם חמאס שלוקח בה חלק", דברי גורמים בירושלים.

בצה"ל מכחישים את הפרסום הבוקר ב"מעריב". מדובר צה"ל נמסר כי "נושא ביטול הסכם השלום עם מצרים כלל לא עלה בסקירת הרמטכ"ל וגורמי אמ"ן בדיון הקבינט אמש".

טנטאווי: "נמסור את הכוח לעם"

ראש המועצה העליונה של צבא מצרים, הגנרל מוחמד חוסיין טנטאווי, נשא אמש נאום לרבבות האזרחים  שגדשו את כיכר תחריר שבקהיר "בהפגנת המיליון" נגד השלטון הצבאי בארצם. "אין בכוונתנו לתפוס את מקומו של שלטון העם", הוא הבהיר - והוסיף: "הצבנו בראש סדר העדיפויות שלנו את קידום האינטרסים של מצרים. אנו מחויבים להעביר את הסמכויות ואת הכוח לנציגי העם שייבחרו".

סוכנות הידיעות הצרפתית דיווחה אתמול כי ראשי צבא מצרים ידונו באפשרות למנות את ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לשעבר, מוחמד אל-ברדעי, לראש ממשלה - במקום עיסאם שרף שהתפטר.

אתר האינטרנט של העיתון "אל-אהראם" דיווח כי חברי המועצה הצבאית סיכמו בישיבתם שהבחירות לפרלמנט בקהיר ייערכו בשבוע הבא, וכן כי ההתמודדות לנשיאות מצרים תתקיים לכל המאוחר ב-30 ביוני 2012.

הצדדים התחייבו להפסיק את האלימות

רמטכ"ל צבא מצרים, סאמי ענאן, ערך אתמול סבב פגישות עם בכירים במערכת הפוליטית המקומית ותיאם עמם שורת מהלכים שיתרכזו בהעברת סמכויות השלטון. בין היתר, הסכימו הצדדים על הקמת ממשלת חירום שתכהן עד לבחירת נשיא חדש.

נוסף על כך, התחייבו ראשי הצבא "להפסיק באופן מיידי את האלימות בכיכר תחריר, בכל הדרכים שבהן היא באה לידי ביטוי", וכן על תשלום פיצויים לכלל הפצועים ומשפחות האזרחים שנהרגו בהפגנות מאש צבא מצרים החל מחודש ינואר האחרון.

עוד התחייבו הצדדים להבטיח את מימוש הזכות להפגין ללא אלימות, וכן הוסכם כי על החשודים שנעצרו בהפגנה בקהיר בשבת האחרונה ישוחררו לאלתר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת