הבחירות במצרים ייערכו כמתוכנן? "שאלת מיליון הדולר"

ניק רולנד, עיתונאי מבריטניה, נשלח לסקר את קהיר בימים הסוערים של ההפגנות האלימות נגד שלטון הצבא ולקראת ההצבעה המתוכננת, למרות הכל, לשבוע הבא. לדבריו, שאלת השלום עם ישראל "אינה חלק מרכזי בשיח שמתנהל כרגע"

בזמן שהמוני אזרחים השתתפו במפגן כוח נגד השלטון הצבאי בקהיר, שוחחה יונית לוי במהדורה המרכזית עם ניק רולנד, עיתונאי בריטי השוהה בבירת מצרים ומסקר את הדרמה המתחוללת במדינה.

"כרגע יש בכיכר תחריר עשרות ואולי מאות אלפי בני אדם. המפגינים קוראים להפלתה של המועצה הצבאית העליונה של מצרים", הוא סיפר - והוסיף כי חרף הסיכום ההדדי לעצור את האלימות, זו עודה נמשכת: "בה בעת, ליד כיכר תחריר, יש התנגשויות בין המפגינים לבין שוטרים".

רולנד טען כי לפי תמונת המצב העולה מהשטח, נראה כי ידיהם של אנשי "האחים המוסלמים" אינן על העליונה: "נראה שיש מחלוקת בין המנהיגות הבכירה לבין החברים הזוטרים יותר, שרבים מהם הפרו את הפקודות שהונחתו מגבוה ויצאו לרחובות. הארגון עצמו גינה את ההפגנות שנערכות עכשיו. קשה להעריך את מידת ההשפעה שלו כרגע, אבל רבים מסכימים שהוא מאבד את כוחו במדינה".

על הקולות הקוראים לביטול הסכם השלום עם ישראל: "זה לא חלק מרכזי בשיח שמתנהל כרגע. אנשים מודאגים הרבה יותר מענייני הפנים במצרים, ואין ספק שהדבר ישפיע על מדיניות החוץ של כל ממשלה שתעלה לשלטון כאשר זה יקרה. אבל זה לא חלק מרכזי בשיח שאני שמעתי ברחובות כאן".

גם העיתונאי הבריטי הביע ספק באשר ליכולתם של המצרים לעמוד בהתחייבות ולקיים, כפי שתוכנן, את הבחירות לפרלמנט בשבוע הבא - בעוד שהסערה במדינה נמשכת. על מה שצפוי להתרחש אמר: "זו שאלת מיליון הדולר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת