מאות אלפים מול כוחות הביטחון בכיכר תחריר

מאות אלפי מפגינים מצרים נאספים בכיכר תחריר במסגרת "הפגנת המיליון". התפטרות הממשלה הזמנית לא הרגיעה את המתנגדים, והם מניפים שלטים בדרישה להקדים את הבחירות במדינה. מולם ערוכים כוחות גדולים מאד של צבא ומשטרה. הטלוויזיה המצרית: 3 סטודנטים אמריקנים נעצרו בחשד לתקיפת כוחות הביטחון

חלב נגד גז מדמיע, אתמול בקהיר

הפגנת המיליון יוצאת לדרך: מאות אלפי פעילים נאספו בכיכר תחריר שבמצרים במסגרת הפגנת הענק בקריאה להפלת השלטון הצבאי במדינה. המארגנים מקווים שמיליון מפגינים ייקחו חלק ויצליחו להביא אל קיצו את משטר הגנרלים במדינה. המפגינים, מעודדים מהתפטרות הממשלה המצרית אמש, מתעקשים לערוך את הבחירות לפרלמנט בעוד שבוע, אך דורשים שבסופן תיבחר ממשלה על ידי העם, שתיקח מידי הגנרלים את הסמכויות.

עשרות אלפי מצרים עושים עכשיו את דרכם לכיכר המרכזית של קהיר, אותה כיכר שאירחה בחודש פברואר שעבר את ההפגנות נגד הנשיא חוסני מובראק ואנשיו. הם נושאים בידיהם שלטים נגד הגנרל טנטאווי ואנשיו, בהם נכתב "לאנשים נמאס! די לשלטון טנטאווי". אחרי נפילתו של מובארק, המפגינים מזכירים דווקא את חלקו של טנטאווי, שכיהן תחת מובארק כשר הגנה וראש המועצה הצבאית.

"מצרים לא צריכה גננת"

"המדינה הזו שייכת למצרים, היא לא למכירה ולא צריכה גננת" נכתב על שלט אחר בתחריר. הדרישה שעולה משלטי המפגינים ברורה: "כל מצרים דורשת שליטים - אזרחים". מלבד מפגינים, עשרות דגלי מצרים, חלקם באורך של עשרות מטרים, ממלאים את הכיכר.

הטלוויזיה המצרית דיווחה מוקדם יותר כי שלושה סטודנטים אמריקנים שלומדים באוניברסיטה האמריקנית בקהיר, נעצרו על ידי כוחות הביטחון באשמת מעורבות במעשים האלימים בבירה המצרית. השלושה, שהוצגו בשידורי הטלוויזיה, מואשמים כי השליכו פחיות בוערות ובקבוקי תבערה לעבר כוחות הביטחון בהפגנות.

"השלושה לא נשאו עמם דרכונים כשהם נעצרו", דיווחה רשת CNN. מהאוניברסיטה האמריקנית בקהיר נמסר כי אנשיה פועלים יחד עם השגרירות האמריקנית בקהיר להביא לשחרורם.

בשעות הבוקר המשטרה עדיין ניסתה למנוע מהמפגינים להגיע לכיכר, אבל לקראת הצהריים נאספו מאות האלפים שלא הותירו ברירה למשטרה, אלא לפתוח את הכיכר להמונים. בהודעת משרדו של טנטאווי מאמש נאמר שהשלטון מביע צער על מותם של 33 האזרחים המצרים שנהרגו במהומות האחרונות. במהלך היום ההפגנות התנהלו ללא שפיכות דמים ובלי מאבקים יוצאי דופן.

עמרו מוסא, מי שהיה מזכ"ל הליגה הערבית אמר היום שלדעתו "צריך לקיים את הבחירות כמתוכנן, ובעוד שישה חודשים לערוך בחירות לנשיאות מצרים". התקשורת המצרית טוענת שהפגנות דומות נערכות בערים בכל רחבי מצרים, ועשרות אלפים מגיעים גם לכיכרות באלכסנדריה ובסואץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת