בעקבות המהומות: ממשלת מצרים הודיעה על התפטרותה

בעוד ההמונים מציפים את כיכר תחריר זה היום הרביעי ברציפות, הודיע הקבינט המצרי למועצה הצבאית השלטת על כוונתו להתפטר. הטלוויזיה המצרית: הגנרל טנטאוי דחה את ההתפטרות, הממשלה לא תפוזר בשלב זה אך תוקם ועדת חקירה. 35 מפגינים נהרגו עד כה בעימותים עם שוטרים, רובם ביממה האחרונה

האלימות בימים האחרונים בקהיר גובה כעת, מעבר למחיר הדמים, גם מחיר פוליטי - עם הודעתה של הממשלה המצרית על התפטרותה.

סוכנות הידיעות המצרית הודיעה כי הממשלה הגישה הערב את התפטרותה למועצה הצבאית העליונה, בראשותו של הגנרל מחמד חסין טנטאוי. ברשת "אל-ג'זירה" דווח כי המועצה הצבאית קיבלה את ההתפטרות, אולם שעה קלה לאחר מכן דיווחה הטלוויזיה דיווחה כי הגנרל טנטאוי החליט שלא לקבל את ההתפטרות.

ראשי המועצה הצבאית הודיעו בתום דיון חירום במשבר כי הממשלה לא תפוזר בשלב זה, אולם משרד המשפטים יקים ועדת חקירה שתבדוק את אירועי הימים האחרונים. דובר הקבינט המצרי, מוחמד חיג'אזי, אמר כי "בהתחשב בנסיבות הקשות שעוברת מצרים בתקופה הנוכחית, הממשלה תמשיך לבצע את חובותיה המלאים עד שתתקבל החלטה רשמית".

בשבוע הבא ייערכו לראשונה מזה עשרות שנים בחירות דמוקרטיות במדינה, כך שהממשלה שהודיעה על התפטרותה תמשיך למלא את תפקידיה ככל שתידרש על ידי המועצה הצבאית העליונה.גם הערב נאספו עשרות אלפי מפגינים בכיכר שבה החלה המהפכה להדחתו של הנשיא חוסני מובארק, והתעמתו עם מאות השוטרים שפרוסים בבירה המצרית. אנשי כוחות הביטחון משתמשים ברימוני גז, כדורי גומי ועוד אמצעים לפיזור הפגנות.

על פי הדיווחים במצרים, תאי המעצר וחדרי בתי החולים מלאים במפגינים ובשוטרים שנפגעו במהלך העימותים, שנמשכים כבר ארבעה ימים. מניין ההרוגים עומד כעת על 35 בני אדם, רובם מהיממה האחרונה, שבה נוספו גם 214 פצועים כתוצאה מעימותים אלימים ברחובות.

ההנהגה המצרית מודאגת. המהומות שפרצו ביום שישי האחרון במה שנקרא "הפגנת המיליון" הם האירועים הקשים והאלימים ביותר מאז נפילתו של הנשיא מובראק. המפגינים דורשים מהגנרלים ששולטים במצרים ובראשם, מהגנרל טנטאווי, להעביר את סמכויות השלטון לידי העם, כפי שנקבע אחרי הפלתו של מובראק.

"הגנרלים גונבים לנו את מצרים"

בעוד שבוע יערכו במצרים בחירות לפרלמנט, אבל החברים שייבחרו לא יקבלו את השלטון לידיהם. הנבחרים צפויים לחבר את החוקה של מצרים. המפגינים סבורים ששלטון הגנרלים מנסה למנוע בחירות ולהשאיר את הכוח בידיו. "אנו רוצים להפיל את הממשל", זעקו השלטים בכיכר תחריר מול שוטרים חמושים ואנשי צבא משקיפים מהצד. אנשי הצבא טוענים שאחרי קביעת החוקה והסדרת הליכי הבחירות הדמוקרטיות, ייערכו בחירות במדינה. על פי התקשורת המצרית, הגנרלים מתכננים לוותר על השלטון בסוף השנה הבאה.

המפגינים יוצאים לרחובות בעקבות קריאות של תנועות אזרחיות ומנהיגים דתיים במדינה. ראגב שמיכי, פעיל מוסלמי ואחד ממנהיגי ההפגנות הנוכחיות אומר כי "הצבא שולח חיילים לתחריר כדי לעודד מצב חירום ולדכא את העם. "הם מכים בנו ללא רחם", סיפר. תנועת האחים המוסלמים אינה תומכת רשמית בהפגנות ודובר האחים המוסלמים אחמד אבו בארכה אמר לרשת אל ג'זירה כי המפגינים בכיכר לא שייכים לשום מפלגה. "זו תופעה חדשה, הם רוצים ליצור דרך שתוביל את המצרים לבחירות אמיתיות", הסביר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת