צפו: חודשו העימותים במצרים; בתי החולים מלאים בפצועים

היום הרביעי למהומות בכיכר תחריר בקהיר גובה מחיר כבד: 35 מפגינים נהרגו עד כה בעימותים עם שוטרים, רובם ביממה האחרונה. "הגנרלים גונבים לנו את מצרים", טוענים המפגינים

האלימות חוזרת לכיכר תחריר במרכז קהיר: גם הבוקר נאספו אלפי מפגינים בכיכר שבה החלה המהפכה להדחתו של הנשיא חוסני מובארק, והתעמתו עם מאות השוטרים שפרוסים בבירה המצרית. אנשי כוחות הביטחון משתמשים ברימוני גז, כדורי גומי ועוד אמצעים לפיזור הפגנות. על פי הדיווחים במצרים, תאי המעצר וחדרי בתי החולים מלאים במפגינים ובשוטרים שנפגעו במהלך העימותים, שנמשכים כבר ארבעה ימים. מניין ההרוגים עומד כעת על 35 בני אדם, רובם מהיממה האחרונה, שבה נוספו גם 214 פצועים כתוצאה מעימותים אלימים ברחובות.

ההנהגה המצרית מודאגת. המהומות שפרצו ביום שישי האחרון במה שנקרא "הפגנת המיליון" הם האירועים הקשים והאלימים ביותר מאז נפילתו של הנשיא מובראק. המפגינים דורשים מהגנרלים ששולטים במצרים ובראשם, מהגנרל טנטאווי, להעביר את סמכויות השלטון לידי העם, כפי שנקבע אחרי הפלתו של מובראק.

"הגנרלים גונבים לנו את מצרים"

בעוד שבוע יערכו במצרים בחירות לפרלמנט, אבל החברים שייבחרו לא יקבלו את השלטון לידיהם. הנבחרים צפויים לחבר את החוקה של מצרים. המפגינים סבורים ששלטון הגנרלים מנסה למנוע בחירות ולהשאיר את הכוח בידיו. "אנו רוצים להפיל את הממשל", זעקו השלטים בכיכר תחריר מול שוטרים חמושים ואנשי צבא משקיפים מהצד. אנשי הצבא טוענים שאחרי קביעת החוקה והסדרת הליכי הבחירות הדמוקרטיות, ייערכו בחירות במדינה. על פי התקשורת המצרית, הגנרלים מתכננים לוותר על השלטון בסוף השנה הבאה.

המפגינים יוצאים לרחובות בעקבות קריאות של תנועות אזרחיות ומנהיגים דתיים במדינה. ראגב שמיכי, פעיל מוסלמי ואחד ממנהיגי ההפגנות הנוכחיות אומר כי "הצבא שולח חיילים לתחריר כדי לעודד מצב חירום ולדכא את העם. "הם מכים בנו ללא רחם", סיפר. תנועת האחים המוסלמים אינה תומכת רשמית בהפגנות ודובר האחים המוסלמים אחמד אבו בארכה אמר לרשת אל ג'זירה כי המפגינים בכיכר לא שייכים לשום מפלגה. "זו תופעה חדשה, הם רוצים ליצור דרך שתוביל את המצרים לבחירות אמיתיות", הסביר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת