הבלוגרית המצרית מספרת: למה בחרתי להצטלם בעירום?

עליא אל-מהדי בת ה-20 עוררה סערה במצרים ובעולם כולו לאחר שהצטלמה בעירום והעלתה את התמונה לרשת, במחאה על מצב הנשים בארצה. כעת היא מסבירה מה הניע אותה לסכן כך את חייה. "אני לא מתביישת שאני אישה בחברה בה נשים מושפלות מדי יום", אומרת המצרית האמיצה, "ואני מוכנה לחיות תחת סכנה כדי להשיג למצרים את החופש"

עליא אל-מהדי, הבלוגרית שעוררה סערה

הבלוגרית המצרית עליא אל-מהדי הציתה זעם במצרים לאחר שפירסמה בבלוג שלה תמונת עירום, כשהיא לבושה רק בגרביונים ובנעלי עור אדומות. בעקבות פרסום התמונה גם בטוויטר, הפכה עליא למפורסמת בעולם כולו לאחר שמיליונים צפו בתמונה יוצאת הדופן. עכשיו היא מספרת על הסיבות שהניעו אותה להצטלם בעירום.

"החלטתי לפרסם את התמונה משום שאני לא מתביישת שאני אישה, בחברה שבה נשים מושפלות באופן יומיומי, מוטרדות על ידי גברים שלא יודעים דבר על סקס או על חשיבותה של אישה", אומרת אל-מהגי בראיון מיוחד לרשת CNN.

"הצילום הוא ביטוי של האישיות שלי, ואני רואה את הגוף האנושי כייצוג האמנותי הטוב ביותר של האישיות שלי", הוסיפה עליא. "צילמתי את התמונה בעצמי עם הטיימר של המצלמה שלי. הצבעים החזקים, אדום ושחור, עוררו בי השראה".

"סקס הוא ביטוי של כבוד ותשוקה לאהבה"

"אני אוהבת להיות שונה. אני אוהבת את החיים, אמנות, צילום ולהביע את מחשבותי בכתיבה. זו הסיבה שלמדתי תקשורת, ואני מקווה לקחת את זה קדימה לעולם הטלוויזיה, ושם לחשוף את האמת מאחורי השקרים שאנו סובלים מדי יום. אני לא מאמינה שאנחנו צריכים לעשות ילדים באמצעות נישואין – הכל זה אהבה".

בתשובה לשאלה איך הגיבו הוריה על הצילום השערורייתי, אמרה עליא כי "הם רצו לתמוך בי ולהתקרב אלי במיוחד אחרי פרסום התמונה, אבל הם מאשימים את החבר שלי (קארים עאמר – גם הוא בלוגר מצרי) בכך שהפעיל עליי מניפולציות. עזבתי את לימודיי באוניברסיטה האמריקנית בקהיר חודשים אחרי שהורי ניסו לשלוט על חיי והפסיקו לשלם את שכר הלימוד".

"מעולם לא הייתי מעורבת בפוליטיקה", היא מדגישה. "הצטרפתי לגל המחאה בסוף חודש מאי משום שהרגשתי שאני חייבת להשתתף. החלטתי שאולי אני אוכל לשנות את העתיד של מצרים וסירבתי להישאר דוממת. אבל מה שהיכה אותי בהלם היה הודעת אנשי המחאה שאני לא חלק מהם ושהם לא מקבלים "אתאיזם". איפה הדמוקרטיה והליברליזם להם הם מטיפים? הם רק מזינים את הציבור במה שהוא רוצה לשמוע, למען שאיפותיהם הפוליטיות".

"רוב המצרים לא מדברים על סקס משום שהם מחונכים למחשבה שסקס זה דבר רע ומלוכלך", מסכמת הבלוגרית. "סקס עבור רוב האנשים הוא פשוט גבר שמשתמש באישה, בלי תקשורת ביניהם, והילדים הם רק חלק מהמשוואה. עבורי, סקס הוא ביטוי של כבוד ותשוקה לאהבה, שמובילים לסיפוק של שני הצדדים. אני מוכנה לחיות תחת סכנה, כדי להשיג למצרים את החופש האמיתי שאנו מתים למענו מדי יום".

ובתל אביב: עשרות צעירות הצטלמו בעירום לתמיכה במחאה

גם הגשם הסוער לא הרתיע עשרות צעירות ישראלית שהגיעו אמש ל"בית העם" בשדרות רוטשילד בתל אביב – כדי להצטלם יחד בעירום ולהביע תמיכה בבלוגרית המצרית עליא אל-מהדי, שהצטלמה ללא בגדים כמחאה על היחס לנשים והאלימות במצרים, ועוררה סערה גדולה בארצה ובעולם כולו.

האירוע הישראלי אורגן במהירות דרך הרשתות החברתיות על ידי אור טפלר, מוזיקאית ואקטיביסטית. "אחרי שפתחתי את האיוונט בפייסבוק לפני יומיים וחצי, אמרתי שהוא לא יתקיים אם לא יגיעו לפחות 100 בנות", סיפרה טפלר לחדשות 2 באינטרנט. "ישראלים הם מאד ביקורתיים ותמיד שופטים איך בחורה נראית. לא רציתי שיסתכלו על זה כך אלא ברמה האידאולוגית. אנשים יחשבו שזו תכנית ריאליטי, אבל יש לנו אמירה משמעותית מאד. המון המון בנות כתבו שהן יגיעו, והרבה אחרות הביעו עניין בטלפון. בסוף הספיקו להגיע לתמונה 50 בנות".

"הייתה אווירה מדהימה", אומרת אור. "הרגשנו שאנחנו מקריבות את הפרטיות שלנו בפומבי. אף אחת מאיתנו לא נודיסטית, היה בנו המון פחד לגבי התוצאה, אבל החלטנו לתת תמיכה למי שנמצאת תחת איום על חייה בגלל האומץ שלה לנסות ולשנות את המדינה שממנה היא באה". הבנות העירומות התאספו סביב שלט עליו נכתב 'אהבה ללא גבולות' וכיתובים באנגלית, ערבית ועברית, עד שלא היה מספיק מקום לכולן ליד הבד המתוח. חלק מהצלמות היו בעירום בעצמן, אבל בניגוד למחאה המצרית - רוב הישראליות לא רצו לחשוף את עצמן בעירום מלא.

האירוע, מסכמות הבנות, הסתיים בהצלחה מלאה. "אני כפעילה נמרצת של המחאה יודעת כמה זה קשה להתעלות מעל הפחדים שלך בשביל פעילויות שעשויות לסכן אותך או את התדמית שלך", אומרת טפלר." זו מטרה נעלה ואני מקווה שככה אנשים יתייחסו לזה, כי חופש הביטוי בעולם נמצא כרגע בסכנה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת