בנו של שליט לוב המודח, סייף אל-איסלאם, נלכד

ה"יורש" נלכד במדבר - כחודש לאחר רצח אביו. סייף אל-איסלאם, בנו של מועמר קדאפי, נתפס בידי כוחות המהפכה הלובים במדבר שבדרום המדינה כשידו הימנית חבושה, ואמר: "מצבי טוב". כעת לא ברור מה יעלה בגורלו, ואם יוסגר לבית הדין הבינלאומי בהאג - שם הוא מבוקש בגין פשעי מלחמה

סוף הסיפור: אחרי חודשים ארוכים של מצוד, ואחרי שאביו מועמר קדאפי נרצח בידי כוחות האופוזיציה לפני כחודש, נעצר הבוקר בנו סייף אל איסלאם בידי המורדים - כך דיווחה לראשונה רשת הטלוויזיה "אל ערביה".

הכוחות החמושים שהצליחו ללכוד אותו הצהירו כי קדאפי הבן נלכד יחד עם שלושה מעוזריו, וללא חילופי אש בין הצדדים, בשעה שהיה בדרכו לחצות את הגבול עם ניז'ר. "אנו ממשיכים לקוות ביום ההיסטורי הזה כי עתידה של לוב יהיה טוב יותר מאשר בזמן שלטונו של קדאפי", הוסיפו גורמים בכירים בכוחות האופוזיציה בלוב לטלוויזיה הממלכתית.

דקות לאחר מעצרו, אמר אל-איסלאם לכתב סוכנות הידיעות רויטרס כי "מצבו טוב". לטענתו של בנו של קדאפי, הפציעות שבידו הימנית נגרמו כתוצאה ממתקפה אווירית של כוחות נאט"ו לפני כחודש. הטלוויזיה הלובית פרסמה את תמונתו של סייף מן המעצר כשהוא יושב על מיטה, וידו חבושה, אחרי שנעצר. בנו של שליט לוב לשעבר והוטס על ידי גדודים חמושים לעבר העיר זינטאן, שם יוחזק במעצר עד שיוחלט על מועד משפטו.

את הדיווח הרשמי על מעצרו של אל-איסלאם מסר שר המשפטים מוחמד אל-עלג'י. "אל-איסלאם נעצר במדבר יחד עם שומרי ראשו, אך ללא כל אישיות בכירה אחרת שהייתה שייכת למשטר קדאפי. מצבו הרפואי של אל-איסלאם משביע רצון, והוא יועבר בקרוב לחקירה", כך אמר לסוכנות הידיעות רויטרס.

"אסור שתקרה אותה 'תאונה' כמו עם קדאפי"

בעקבות הידיעה על תפיסתו של אל-איסלאם, יצאו המונים לרחובות טריפולי, שם הם מנופפים בדגלי לוב החדשים וקוראים קריאות שמחה. גורמים במועצת שלטון המעבר בטריפולי הדגישו הערב כי האבטחה סביב קדאפי תתוגבר בצורה משמעותית, כך שיוכלו להביאו ל"משפט צודק".

על פי הדיווחים בלוב, קיימת מחלוקת בין שוביו של סייף אל-איסלאם לבין השלטונות בטריפולי בעניין הסגרתו. דובר מועצת שלטון המעבר, עיסאם אל-גריאני, אמר כי "אנחנו רוצים לראות אותו בחיים, ולא שתקרה הפעם אותה תאונה שקרתה עם קדאפי האב. העניין הזה מאד חשוב לעם הלובי".

התובע הכללי של בית הדין הבינלאומי בהאג אמר כי "החדשות הטובות הן שקדאפי נעצר ושהוא בחיים. כעת הוא ייתן את הדין על מעשיו. מתי בדיוק ואיך? אנחנו עוד נדון בכך. נדאג שקדאפי יזכה למשפט הוגן וייענש על העבירות בהן הוא נאשם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת