רבבות בכיכר תחריר: "די למשטר הצבאי"

יותר מ-50 אלף בני אדם, רובם מזוהים עם "האחים המוסלמים", מפגינים בשעות האחרונות בכיכר תחריר, במחאה על המשך משטר המועצה הצבאית העליונה במצרים. האלפים קוראים להחלפת השלטון למשטר חילוני, אך על פי הדיווחים - לאנשי הצבא יש תכניות אחרות

ההמונים חוזרים לכיכר: יותר מ-50 אלף בני אדם מפגינים בשעות האחרונות בכיכר תחריר בקהיר במחאה על המשך שלטון הממשל הצבאי במדינה, ובקריאה להחליפו במשטר אזרחי נבחר. רבים מהמפגינים הם פעילי ארגון "האחים המוסלמים".

המתיחות במצרים גוברת לקראת הבחירות לפרלמנט הצפויות ב-28 בחודש. בעקבות אירועי הדמים בחודש שעבר בבירה המצרית, בהם נהרגו עשרות מפגינים בעימותים בין נוצרים קופטים למוסלמים, שבה ועלתה הקריאה לסלק את המשטר הצבאי במדינה. היום, בהפגנת הענק, השמיעו המפגינים את אותן הסיסמאות. "האם הממשל רוצה להשפיל את עמו?", קרא אחד המפגינים בכיכר היום. "העם ביצע מהפכה נגד מובארק, והוא יבצע מהפכה נגד החוקה שהמשטר הזה מנסה לכפות עלינו".

רבים מהמפגינים הגיעו באוטובוסים מאורגנים מכל רחבי מצרים. במקביל, נערכה היום הפגנת ענק גם בעיר אלכסנדריה, בהשתתפות אלפי פעילים אסלאמיים, במחאה נגד המשך המשטר הצבאי במדינה. "יצאנו בדרישה לשנות - אבל מובארק סולק ובמקומו הגיע טנטאווי", אמר היום אחד המפגינים באלכסנדריה.

אחת השאלות המרכזיות שעולות במצרים בעידן שאחרי מובארק, היא שאלת כוחו של המשטר הצבאי במדינה. פרשנים רבים תהו האם ההמונים יצאו להפגין במחאה נגד מובארק עצמו - או שמא נגד הממשל הצבאי ומהפיכת הקצינים שביצעו גמאל עבד אל-נאצר ואנשיו בשנת 1952.

"ה-CIA עוקב אחרי חשבונות טוויטר במצרים"

העיתון "ניו יורק טיימס" פרסם בחודש שעבר ציטוטים של גורמים בכירים במועצה הצבאית העליונה במדינה, באומרם כי גם אחרי הבחירות לפרלמנט בסוף החודש, בכוונתם לשמור על תפקידי הכוח בניהול המדינה. "נמשיך להחזיק במוקדי הכוח, עד שיהיה לנו נשיא", צוטט אחד הגנרלים בראיון לעיתון. ואולם, גנרלים אחרים אמרו כי יש להשלים גם את תהליך שינוי החוקה - והמשמעות היא שמשטר צבאי במצרים צפוי להימשך לפחות עד שנת 2013.

אינטלקטואלים ואנשי "האחים המוסלמים" מחו על כוונת אנשי הצבא להמשיך ולשמור על סטטוס-קוו צבאי במדינה. "מדובר בהפרה בוטה של החוקה", אמר טארק אל-בישרי, עיתונאי בעיתון "א-שורוק".

במערב, בינתיים, ממשיכים לעקוב אחר ההתפתחויות בארץ הנילוס. על פי דיווחים של סוכנות הידיעות AP, ה-CIA האמריקני עוקב אחרי יותר מ-5 מיליון חשבונות "טוויטר" במזרח התיכון - מרביתם של גולשים מצרים, באמצעותם מוגש דוח מפורט על המתרחש ברשת החברתית המצרית. "הנחת היסוד בממשל האמריקני היא שלרשתות החברתיות יש תפקיד מרכזי בשינוי כללי המשחק באזור, ובמצרים בפרט", דיווחה סוכנות הידיעות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת