קרבות בסוריה: לפחות 40 הרוגים סמוך לגבול עם ירדן

לפחות 40 בני אדם נהרגו בקרבות יוצאי דופן בעוצמתם בגבול סוריה-ירדן. הלחימה פרצה בין חיילי צבא סוריה לבין מורדים ועריקים מהצבא. בין ההרוגים חיילים ואזרחים. הלחימה בגבול ירדן היא המקרה הראשון של התנגדות חמושה משמעותית למשטר אסד באזור הזה בסוריה

קרבות עזים בגבול ירדן. ארכיון (חדשות 2)

לפחות 40 בני אדם נהרגו בסוריה במהלך קרבות עזים בין כוחות הצבא לבין מורדים סמוך לגבול עם ירדן. מדובר בהתקוממות החמושה המשמעותית הראשונה באזור מאז החלו המחאות נגד משטר אסד.

על פי דיווח של פעילים מקומיים הקרבות פרצו בעיירה חירבת אל-גזאלה בחבל חורן הסמוך לגבול הירדני. במהלך הקרבות ירו חיילי צבא סוריה הנאמנים לנשיא בשאר אסד ב-20 בני אדם למוות. החיילים היו מלווים בכלי שריון ובהרוגים נמנים מורדים, עריקים מהצבא ואף אזרחים לא חמושים.

המורדים מסרו כי כוחות הצבא הסורי ספגו מספר אבידות דומה במהלך הקרבות הקשים. הלחימה בגבול ירדן היא המקרה הראשון של התנגדות חמושה משמעותית למשטר אסד באזור הזה בסוריה.

עבדאללה לאסד: התפטר מתפקידך

מוקדם יותר היום קרא מלך ירדן עבדאללה לנשיא סוריה בשאר אסד להתפטר - לטובת מדינתו שלו. רשת ה-BBC מדווחת כי המלך הירדני אמר בריאיון: "אני מאמין שאם הייתי בנעליים שלו, הייתי מתפטר ומוודא שלמי שיבוא אחריי, יהיה הכוח לשנות את המצב הקיים".

ירדן, שכנתה של סוריה מדרום, כבר העבירה בעבר ביקורת נגד המשטר בסוריה והפעולות האלימות שאסד מפעיל נגד מפגינים. המחאות מעמאן הפכו ביקורתיות יותר בשבועות האחרונים. במקביל לביקורת שהושמעה, הוכרזו סנקציות ובסופו של דבר הגיעה ההשעייה של סוריה מהליגה הערבית בסוף השבוע האחרון.

מנהיגי הליגה הערבית נפגשו היום עם אנשי ארגוני זכויות אדם מסוריה ודנו בדרכים בהן ניתן להגן על האזרחים הסורים מהדיכוי האלים ששליט סוריה מפעיל נגד המפגינים בשמונת החודשים האחרונים.

סוריה מבודדת ומאבדת עוד ועוד בנות ברית

הליגה הערבית החליטה להשעות את סוריה ביום שבת האחרון, אחרי שלא עמדה בהתחייבויות לעצור את המתקפות נגד אזרחים. וואליד מועלם, שר החוץ הסורי, אמר היום במסיבת עיתונאים בדמשק שגורלה של סוריה "לא יהיה זהה לזה של לוב". לטענותו, סין ורוסיה לא יתמכו בסנקציות נגד המדינה.

בינתיים, טורקיה מחריפה את טון הדיבור כלפי סוריה, בת בריתה לשעבר. "אנו נפעל בנחרצות נגד אלו שאחראים למתקפות האלה (נגד אנשי הסגל הדיפלומטי הטורקי בדמשק) ונעמוד לצידו של העם הסורי שנאבק בצדק", אמר שר החוץ הטורקי אחמט דבוטאולו, דקות אחרי ששר החוץ הסורי אמר שהוא מתנצל על הפגיעה במשלחות הדיפלומטיות במדינה.

רוצים לקבל עדכנים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק