סוריה: 25 אלף ערקו מהצבא

רצח האזרחים הסורי על ידי השלטון נמשך גם ביום בו הושעתה סוריה מהליגה הערבית. בקהיר הפגינו "העם דורש להוציא את אסד להורג", יחידות שלמות בצבא עורקות, אבל אסד ממשיך לדכא את ההפגנות באלימות קשה

הליגה הערבית אמרה הערב לא צורם לבשאר אסד והחליטה להחרים את משטרו. זו רעידת אדמה אמיתית בעולם הערבי. מהלך ענישה בסדר גודל כזה אירע רק לפני 32 שנים, כשסאדאת חתם על חוזה השלום עם ישראל ובלחץ אסד האבא, הושעתה חברותה של מצרים. היום – הגלגל מתהפך, כשבקהיר קראו מפגינים "העם דורש להוציא את אסד להורג".

בשבוע החולף חלה עלייה חדה במספר ההרוגים בסוריה. מספר העריקים בצבא הגיע ל-25 אלף, מדובר ביחידות שלמות, שאחריהם בולשת יחידת לוכדי העריקים.

הליגה הערבית השעתה את סוריה

אחרי יותר משבעה חודשים של מהומות נגד שלטון אסד שמדוכאות במרחץ דמים אלים, החליטה בצהריים הליגה הערבית להשעות את חברותה של סוריה בארגון. בין הצעדים שיינקטו נגד דמשק גם השבת שגרירי מדינות ערב מהעיר בחזרה למולדותיהם. לפי רשת "אל-ג'זירה", יישארו הסנקציות בתוקף עד ליישום "יוזמת השלום" של מדינות הליגה - שנועדה להביא לקץ מעשי הטבח. 

החודש הנוכחי הוא הקטלני ביותר שידעה סוריה מאז פרוץ המהומות, ומניין הדמים עד כה עומד על כ-250 אזרחים שנקטלו על ידי כוחות הביטחון של בשאר אסד.

בתגובה על המהלך, האשים הנציג הסורי בליגה הערבית, יוסף אחמד, כי השעיית ארצו מחברותה בליגה מהווה חריגה מסמכות ו"מהווה מהלך שתואם את רוח המדיניות של ארצות הברית ומדינות המערב". לדבריו, החלטה כזו צריכה להתקבל רק במפגש פסגה מיוחד של מנהיגי מדינות ערב שיכריעו בעד המהלך פה אחד.

בשבוע שעבר: חג קורבן עצוב בסוריה

בשבוע שעבר ציין העולם המוסלמי את חג הקורבן - אך בסוריה לא היו יותר מדי סיבות לשמוח: כ-20 בני אדם נהרגו ביממה אחת מאש כוחות הביטחון של אסד - זאת, למרות הבטחת בכירי המשטר בדמשק להתחיל להסיג את הצבא מהערים כחלק מיישום היוזמה שהגישה הליגה הערבית.

תמונות שצולמו אז תיעדו בפרברי דמשק חיילים ואנשי ביטחון סוריים כשהם יורים לעבר מפגינים שצעדו. גורמי אופוזיציה טענו שמדובר היה בהוכחות חותכות לכך שהצבא מפר את הבטחותיו של אסד לליגה הערבית שלפיהן הוא יימנע מהמשך הירי לעבר המפגינים.

אסד עצמו יצא לציין את החג באין מפריע בצפון סוריה, אחרי שקיים תפילה במסגד מקומי. לאחר מכן הוא יצא להסתובב ברחובות, מוקף במאות מתומכיו. תמונות הנשיא הסורי שודרו בכל כלי התקשורת במדינה.

בהכנת הידיעה השתתפו ירון שניידר, גאנם איברהים ואוהד חמו

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק