בשל המשך הירי במפגינים: סוריה הושעתה מהליגה הערבית

הסבלנות שגילו מדינות ערב כלפי משטרו של בשאר אסד הולכת ופוקעת. היום, אחרי הפרות חוזרות ונשנות של הבטחתו לחדול מדיכוי ההפגנות האלים נגדו, החליטו החברות בליגה להקפיא את חברותה של דמשק בארגון. במסגרת צעדי הענישה ישובו שגרירי ערב למולדותיהם

אחרי יותר משבעה חודשים של מהומות נגד שלטון אסד שמדוכאות במרחץ דמים אלים, החליטה בצהריים הליגה הערבית להשעות את חברותה של סוריה בארגון. בין הצעדים שיינקטו נגד דמשק גם השבת שגרירי מדינות ערב מהעיר בחזרה למולדותיהם. לפי רשת "אל-ג'זירה", יישארו הסנקציות בתוקף עד ליישום "יוזמת השלום" של מדינות הליגה - שנועדה להביא לקץ מעשי הטבח. 

החודש הנוכחי הוא הקטלני ביותר שידעה סוריה מאז פרוץ המהומות, ומניין הדמים עד כה עומד על כ-250 אזרחים שנקטלו על ידי כוחות הביטחון של בשאר אסד.

בתגובה על המהלך, האשים הנציג הסורי בליגה הערבית, יוסף אחמד, כי השעיית ארצו מחברותה בליגה מהווה חריגה מסמכות ו"מהווה מהלך שתואם את רוח המדיניות של ארצות הברית ומדינות המערב". לדבריו, החלטה כזו צריכה להתקבל רק במפגש פסגה מיוחד של מנהיגי מדינות ערב שיכריעו בעד המהלך פה אחד.

בשבוע שעבר: חג קורבן עצוב בסוריה

בשבוע שעבר ציין העולם המוסלמי את חג הקורבן - אך בסוריה לא היו יותר מדי סיבות לשמוח: כ-20 בני אדם נהרגו ביממה אחת מאש כוחות הביטחון של אסד - זאת, למרות הבטחת בכירי המשטר בדמשק להתחיל להסיג את הצבא מהערים כחלק מיישום היוזמה שהגישה הליגה הערבית.

תמונות שצולמו אז תיעדו בפרברי דמשק חיילים ואנשי ביטחון סוריים כשהם יורים לעבר מפגינים שצעדו. גורמי אופוזיציה טענו שמדובר היה בהוכחות חותכות לכך שהצבא מפר את הבטחותיו של אסד לליגה הערבית שלפיהן הוא יימנע מהמשך הירי לעבר המפגינים.

אסד עצמו יצא לציין את החג באין מפריע בצפון סוריה, אחרי שקיים תפילה במסגד מקומי. לאחר מכן הוא יצא להסתובב ברחובות, מוקף במאות מתומכיו. תמונות הנשיא הסורי שודרו בכל כלי התקשורת במדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק