מאז המרמרה: הסיוע הטורקי לעזה גדל פי 24

בעזה נהנו מאז ומעולם מסיוע טורקי, אך מאז החרפת היחסים בין ירושלים ואנקרה בשנתיים האחרונות, הפכו טורקיה וארדואן למובילים במימון הפעילות ברצועת עזה. לפני שנת 2010 נהגו ממשלות טורקיה להעביר כספי סיוע לרצועה בסכומים הנאמדים בכ-2 מיליון דולר, אולם מאז המשט - זינק הסיוע הטורקי לסכום של 48 מיליון דולר בשנה

פורס חסות על עזה. משעל וארדואן (חדשות 2)

כך מעמיקה טורקיה את הקשר עם עזה: כלל לא בטוח אם ומתי ישוקמו היחסים בין ישראל לטורקיה, אך בזמן שבירושלים מחפשים את הנוסחה שתביא לשיקום היחסים בין הצדדים - מהדקת אנקרה בהדרגתיות את היאחזותה ברצועת עזה.

שנה וחצי לאחר תקרית ה"מרמרה", הפכה טורקיה לאחת המובילות בתכניות הסיוע וההשקעה ברצועה, וממשיכה להצהיר כי המדיניות הזו תימשך - בטח ובטח כל עוד המצור מוטל על רצועת עזה.

בישראל, כפי שכבר דווח, מצביעים על השינוי החד במדיניות הטורקית מאז מבצע "עופרת יצוקה". התבטאויות של ארדואן נגד ישראל אפשר למצוא עוד קודם לכן, אך גם באנקרה אומרים כי התגובה לירי הרקטות לעבר יישובי הדרום בדצמבר 2008 שינתה משמעותית את המדיניות הטורקית כלפי ישראל.

תקרית ה"מרמרה", שהעמיקה מחד את המשבר בין ישראל לטורקיה, חיזקה מאידך את הקשר בין אנקרה לעזה. ארדואן הפך אותה ל"פרוייקט אישי", ומצהיר מעל כל במה כי יש לעשות הכל על מנת להסיר מעליה את המצור.

בישראל טענו כי אחת הסיבות בגינן הוחלט שלא להתנצל בפני הטורקים על תקרית המשט, הייתה הקשר המתחזק בין ארדואן לשלטון החמאס, קשר שלא נראה שייחלש ברוח "האביב הערבי". די להסתפק בהצהרתו מעוררת המחלוקת של ארדואן מחודש מאי האחרון, לפיה "החמאס אינו ארגון טרור, כי אם תנועת התנגדות פוליטית שמנסה להגן על אדמתה מפני הכיבוש".

פרוייקט הדגל: בית חולים בעלות עשרות מיליונים

והתוצאות ניכרות בשטח. מנתונים שפורסמו לאחרונה ברשת "אל-ג'זירה" עולה, כי תקציב הסיוע הטורקי לרצועת עזה זינק בצורה חסרת תקדים בהשוואה לתקופה שלפני תקרית ה"מרמרה". על פי הנתונים, לפני שנת 2010 נהגו ממשלות טורקיה להעביר כספי סיוע לרצועה בסכומים הנאמדים בכשני מיליון דולרים, אולם בשנתיים האחרונות זינק הסיוע הטורקי לעזה לסכום של 48 מיליון דולרים.

הכספים מגיעים לא רק ממשלת טורקיה עצמה, כי אם גם מארגוני סיוע טורקיים וארגונים הומניטריים בהם "נכלל" גם ארגון ה-IHH, שאנשיו החמושים באלות המתינו על סיפון ה"מרמרה" לאנשי השיייטת שהשתלשלו ממסוקי צה"ל בניסיון להשתלט על הספינה.

אחד הפרוייקטים המרכזיים בהם משקיעה טורקיה בימים אלו בעזה הוא "בית החולים הטורקי-פלסטיני", שלהקמתו תורמת טורקיה 34 מיליון דולרים. מדינות נוספות - ובהן מצרים, תורמות אף הן להקמת הפרוייקט, ש"נבנה על חורבותיו של אחד היישובים הישראליים שפונו בתהליך ההתנתקות", על פי הדיווחים.

דגלי טורקיה בכל רחבי עזה

על שיגעון ה"ארדואניה" בעזה כבר דווח רבות, אך עכשיו לא רק תמונותיו של ראש ממשלת טורקיה מתנוססות ברחובות הרצועה. עוד ועוד דגלי טורקיה נתלים באתרי בנייה - כסמל למעורבות של אנקרה בפרוייקטים הנבנים בעזה המשתקמת מ"עופרת יצוקה".

בחודש אוגוסט השנה הגיעה לעזה משלחת אנשי עסקים וראשי רשויות טורקים, ונפגשה עם ראש ממשלת החמאס איסמעיל הנייה. על פי הדיווחים בכלי התקשורת הפלסטיניים, הודה הנייה במהלך הפגישה על עמדתה הנחרצת של טורקיה נגד המצור, וכן על הסיוע בהענקת שירותים רפואיים ובבניית מוסדות רפואיים ברצועה.

אך הסיוע הטורקי לתושבי עזה מגיע גם לאחרון התושבים בעזה. ארגון ה-IHH, על פי נתוני "אל-ג'זירה", העלה את תקציב ההשקעה בעזה מ-10 מיליון ל-16 מיליון דולרים בשנתיים החולפות. אחד מהם, למשל, היה שיפוץ דירות ובתים שנפגעו ב"עופרת יצוקה". משרדי הארגון בעזה מפעילים גם שיעורים פרטיים וחוגים שונים לתושבי עזה.

"זה טבעי שנאהב את טורקיה ואת העם הטורקי, משום שהם ממשיכים לתמוך בנו", אומרת ח'ייר-אללה אל-מסרי, תושבת עזה שרשומה לחוג סריגה שמפעיל ה-IHH. "אנחנו רוצים שהעם הטורקי יבוא לבקר כאן, ושאנחנו ניסע לבקר אותו. כך יחסי הידידות והאחווה יהפכו איתנים יותר".

כותבי הטורים בתקשורת הטורקית טוענים כי הסוגיה הפלסטינית הפכה למרכזית עבור ארדואן אפילו יותר בשנה החולפת, בתקופת "האביב הערבי". בתקופה של חוסר ודאות, בוחר ארדואן במכוון לשמר את תדמית המגן על העם הפלסטיני - ובכך נשאר בקונצנזוס הערבי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק