בכיר אירני: "נתקוף בת"א לפני תקיפה באירן"

באירן לא נשארים אדישים לדיון הציבורי על תקיפה ישראלית אפשרית באירן: בכיר בטהרן מאיים כי "בטרם ישראל תספיק לבצע פעולה כלשהי נגד אירן, היא תרגיש את הזעם האירני בתל אביב"

נערכים? סוללת טילים אירנית. ארכיון (רויטרס)

אירן ממשיכה לאיים מפני ההשלכות האפשריות של פעולה צבאית נגדה: חבר המועצה לביטחון לאומי ומדיניות החוץ בפרלמנט מאיים היום כי "בטרם ישראל תספיק לבצע פעולה כלשהי נגד אירן, היא תרגיש את הזעם האירני בתל אביב". דבריו מובאים הבוקר בסוכנות הידיעות האירנית.

"מאז ראשיתה של המהפכה האסלאמית - ארצות הברית, בריטניה וישראל מאיימות באופן קבוע על אירן, אין זו התפתחות חדשה", אמר הבכיר האירני חוסיין איבראהימי. "אירן העריכה את היכולות הצבאיות של ישראל במהלך מלחמת לבנון השנייה, וגילתה שהיא חלשה מאוד".

"הם לא יעשו מעשה טיפשי"

"ישראל נכנסה למלחמת לבנון השנייה עם יכולותיה, אך לא הרוויחה דבר זולת השפלה", הוסיף איבראהימי. "אני לא חושב שהישראלים, יחד עם האמריקנים והבריטים ישובו ויבצעו מעשה טיפשי. אם האיום הזה יתממש, הם יהיו עדים לכוחה של היישות האסלאמית, לסולידריות של האומה האירנית ולעוצמת המדינה".

בכלי התקשורת האירניים שבים ומעלים בימים האחרונים את האיומים שכבר השמיעו בכירים אירנים בעבר, לפיהם הרפובליקה האסלאמית תסגור את מיצרי הורמוז במקרה שתותקף. "כ-40% מכל אספקת הנפט עוברת דרך המיצרים", ציינו היום בכלי התקשורת האירניים. "אירן הזהירה כי אם תותקף על ידי ארצות הברית או ישראל, היא תפגע ב-32 בסיסים אמריקניים במזרח התיכון, בישראל ובאינטרסים שלה ברחבי העולם".

ישראל לא מתחייבת לא לתקוף

מוקדם יותר דווח כי ישראל התחמקה מלהתחייב לתיאום עם ארה"ב באשר לתקיפה אפשרית של מתקני הגרעין באירן, כך על פי דיווחים בתקשורת האמריקנית. במקביל גוברת הדאגה בוושינגטון מפעולה צבאית ישראלית. הדברים האלה מתפרסמים לקראת הגשת הדוח של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית ביום רביעי, שלפיו אירן ביצעה הדמיה מוחשית של פיצוץ גרעיני, הוכחה נוספת לכוונתה לפתח פצצה.

על פי ההדלפות מהדוח, עיקר הפעילות לפיתוח נשק גרעיני באירן מתבצעת בבסיס הצבאי המרוחק כ-30 קילומטרים מטהרן. מהדיווחים בסוכנויות הזרות עולה כי נתגלו צילומי לווין שחשפו את קיומה של מכלית פלדה בבסיס הטילים פרצ'ין מערבית ליבירה. בסבא"א מעריכים שהמכלית, שגודלה כאוטובוס, משמשת את האירנים לניסויים בחומרי נפץ הנחוצים ליצירת פיצוץ גרעיני.

בנוסף, הדוח עתיד להכיל גם הוכחות לכך שמדענים באירן ערכו סימולציות ממוחשבות בהתקנת ראשי נפץ גרעיניים על גבי טילים ארוכי טווח. סבא"א תחשוף גם שיותר מעשר מדינות העבירו לידיה ראיות מודיעינות על כך שאירן מפתחת רכיבים לפצצה ובהם ראש נפץ בליסטי. גורם מדיניים בישראל מאמינים, כך פורסם ב"ידיעות אחרונות", כי הדוח יהיה נקודת המפנה לרעתה של אירן וכי הוא יביא לסנקציות חריפות יותר מאי פעם על המדינה. שר החוץ האירני עלי אכבר סלאחי האשים את ארה"ב וישראל בזיוף הדוח. "מדובר במסמכים מזויפים", טען.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק