סוריה: אזרחים קראו לסגור המרחב האווירי - עשרות נהרגו

אל רחובות הערים ברחבי השכנה מצפון יצאו רבים שקראו לקהילה הבינלאומית לנהוג במשטרו של בשאר אסד ביחס זהה לזה של ממשל קדאפי שנפל בלוב, ולהכריז על איסור טיס בשמי סוריה. 39 מהמפגינים נורו למוות במהלך עצרות המחאה

חיסולו של מועמר קדאפי לפני כשבוע בלוב הפיח תקווה בהמוני המפגינים בסוריה, שקיוו להשתחרר גם הם מעול משטרו הרודני של בשאר אסד. היום גדשו את רחובות ערי המדינה רבים שהפגינו בקריאה לקהילה הבינלאומית להכריז על המרחב האווירי של ארצם אזור אסור לטיס - בדומה לצעד שננקט בעבר נגד משטרו של קדאפי.

אלא שמראות המחאה לא הרתיעו את אסד, וכוחות הביטחון שלו - שנשלחו לדכא את ההפגנות - סיכמו את פעולתם במניין הרוגים של 39 אזרחים.

ארגוני זכויות אדם סוריים דיווחו כי מעשי ההרג העיקריים התרחשו במוקדי ההפגנות בערים חמה וחומס, שם כיתרו כוחות הביטחון של אסד מסגדים בתום תפילות יום השישי שנערכו בהם.

לפי ההערכות באו"ם, מאז החלה המחאה נגד שלטונו של אסד - בחודש מרס האחרון - נהרגו לא פחות מכ-3,000 אזרחים סוריים בעימותים עם כוחות הביטחון המקומיים. עדי ראייה דיווחו כי בערים בצפון סוריה עשו חיילי הצבא המקומי שימוש ב"אש כבדה" נגד מפגינים ועצרו כמה מהם.

בדף הפייסבוק של "המהפכה הסורית 2011" כתבו אנשי האופוזיציה כי הם "קוראים לקהילה הבינלאומית להכריז על שמי סוריה כאזור אסור לטייס, כדי למנוע מכוחות הצבא את חופש התנועה".

בחלק ממוקדי ההפגנות הוצתה בובה בדמותו של בשאר אסד, שהייתה עטופה בדגל אירן. באזורים אחרים הניפו המפגינים את דגלי לוב לצד דגלי סוריה, כאקט של סולידריות בין שתי המדינות. עם זאת, בלטו בחלק מהמקומות נשים הנמנות על תומכי אסד - שהניפו קריקטורות המרמזות על קשר, לכאורה, בין הקריאות להדחתו מכס השלטון לבין ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת