לוב הולכת לבחירות תוך 8 חודשים

לאחר לכידתו והריגתו של מנהיג לוב המודח מועמר קדאפי, מנסים במדינה לחזור לשגרה. ראש הממשלה הזמני של לוב אומר היום כי תוך 8 חודשים יערכו במדינה בחירות לקונגרס. לדבריו, הדבר החשוב ביותר כעת הוא להוציא את הנשק מהרחובות

לוב הולכת לבחירות (חדשות 2)

בלוב מנסים לחזור לשגרה: בעוד שמונה חודשים יתקיימו בחירות לקונגרס בלוב, כך אומר היום ראש הממשלה הזמני במדינה מחמוד ג'יבריל.

"הבחירות הראשונות צפויות להתקיים עד שמונה חודשים מהיום, כדי לגבש את הקונגרס הלובי", הדגיש ג'יבריל במהלך כנס בו הוא משתתף בירדן. "לקונגרס יהיו שתי משימות - לגבש חוקה שתאושר על ידי משאל עם, ולהקים ממשלה זמנית שתכהן עד שייערכו הבחירות לנשיאות".

עוד ציין ראש הממשלה הזמני, כי כעת הדבר החשוב ביותר הוא "לסלק את הנשק מהרחובות ולנסות ליצור יציבות וסדר במדינה".

תיעוד: רגעיו האחרונים של קדאפי

אמש פורסמו תמונות חדשות מרגעיו האחרונים של שליט לוב לשעבר, שחשפו את האימה שאחזה בו כשניצב מול מתנגדיו. האיש שהטיל אימה על תושבי לוב ב-42 השנים שבהם החזיק בשלטון, נראה בסרטון כמי שמתחנן על חייו ומבקש רחמים מהמורדים. הסרטון נחשף יממה אחרי הלינץ' שבוצע במועמר קדאפי, והתמונות בו קשות לצפייה. בסרטו נראה קדאפי כשהוא מובל על מכסה מנוע של רכב, כשההמונים מתנפלים עליו וחובטים בו. במהלך הלינץ' נורו מספר יריות לעברו מטווח קצר על רקע קריאות "אללה אכבר" מצד התוקפים.

למרות שסופו של קדאפי לא הפתיע איש, נראה שהשליט סירב לקבל את הגזרה וניסה לדבר אל לבם של המתנגדים במספר הזדמנויות - כמובן ללא הצלחה. לאחר מותו נפוצו דיווחים על כך שגופתו של קדאפי תושלך לים כדי למנוע עלייה לרגל לקברו, כמו שנעשה במקרה של אוסמה בן לאדן. היום נודע כי המועצה הזמנית של לוב החליטה לקבור את גופתו במקום מסתור. גם כאן לא מדובר בהחלטה הומנית, שכן יש בכך ביזוי של הגופה עד שתובא לקבורה. בינתיים הוחלט שהגופה תישמר בקירור עד שיוחלט היכן לקבור אותה.

עדות ממקור ראשון ששודרה מפי אחד המתנגדים שהשתתף בלינץ' מספקת זווית נוספת לדרך שבה מצא את מותו המנהיג הבלתי מעורער של לוב בארבעת העשורים האחרונים. "במהלך הקרבות בעיר סירט הוא התחבא מתחת לעצים, ונלכד בעודו חי", סיפר אחד המשתתפים בלינץ'. "לאחר מכן המורדים ירו בו והוא נפצע בראשו ובבטנו. חצי שעה אחר כך הוא מת".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת