שליח CNN בדיווח מיוחד מלוב

ביממה האחרונה משודרות פעם אחרי פעם תמונותיו של מועמר קדאפי, כשהוא מובל מוכה, חבול ומושפל בידי כוח המורדים. ארגוני זכויות אדם דורשים לחקור את נסיבות מותו. מי שקרוב לאירועים הוא שליח CNN ללוב, שהעביר במיוחד עבורנו את הדיווח הבא מסירת

כבר זמן רב שמהדורות החדשות בעולם לא טבלו בכל כך הרבה דם. פעם אחר פעם שודרו ביממה האחרונה תמונותיו של מועמר קדאפי - האיש שחשב שהוא קיסרם של הלובים - כשהוא מובל בעיר הולדתו סירת מוכה ומושפל בידי כוח המורדים. אחר כך נשמע מטח יריות ולאחריו נגררה גופתו של העריץ ברחוב. דן ריברס, שליח רשת CNN ללוב העביר מסירת, שהפכה אתר עלייה לרגל למורדים ולסקרנים דיווח מיוחד:

אני מניח שאפשר להגדיר את מה שקורה פה מעין "תיירות שדה-קרב". כל לוחם שנמצא באזור מגיע לכאן כדי לרסס את שמו על הקיר הזה ולהצטלם פה. זה בדיוק המקום שקדאפי נמצא בו, בצינור הבטון ההוא. אבל סביבנו יש מראות קשים: באי התנועה במרכז הכביש אפשר לראות כמה וכמה גופות שעוד מוטלות שם. למעשה, גורמים מארגון למען זכויות אדם שדיברנו איתם אומרים שספרו 95 גופות באזור הקטן הזה, וההרוגים קשורים כולם לשיירה שבה נסע קדאפי ושניסתה להימלט. 

בארגוני זכויות האדם מוטרדים מנסיבות מותו. לדבריהם, הם די בטוחים שהוא עזב את המקום בלי שום פצע ירי בראשו, הוא היה בחיים, והם די בטוחים שהשיירה שלקחה אותו מפה - לוחמי המועצה הזמנית של המורדים - לא הייתה מעורבת בשום לחימה לאחר מכן. זה אינו מתיישב עם מה שהמורדים טוענים - שהרכב היה מעורב בחילופי ירי, ואז נורה קולונל קדאפי בראש, והם ניסו לקחת אותו לבית חולים. הוא ספג רק פגיעה אחת, כך נאמר לנו. אבל בארגונים לזכויות האדם טוענים: אם כך, מסקנה אפשרית אחת היא שהוא הוצא להורג בידי לוחמים פה בשטח. ואכן, איזו דרך עגומה לפתוח את היום החדש הזה בלוב - בהוצאתו להורג של הרודן לשעבר בלי הזדמנות להעמידו למשפט.

אולי לא נדע לעולם מה קרה בדיוק, אבל בסרטון שפורסם פה אתמול בערב וצולם בטלפון נייד, רואים בבירור את קדאפי על הכביש הזה פה. הוא היה בחיים. הוא שתת דם אבל הוא היה בחיים ואנשים הכו אותו. רואים שבשלב מסוים מכים אותו בנעליו-שלו, וזה נחשב עלבון קשה בתרבות המקומית. מה שקרה אחר כך אינו ברור, וזה מדאיג מאוד את הארגונים לזכויות אדם שחוקרים את התקרית.

לקדאפי עדיין תומכים רבים

בתרבות האסלאמית נהוג לקבור את הגופה בהקדם האפשרי, בתוך 24 שעות. זה לא קרה עדיין, ברור שהקבורה מתעכבת מסיבה כלשהי. אולי הם מנסים לחשוב מה לעשות בגופתו של קדאפי, כי הם אינם רוצים שחסידיו יקימו מקדש על קברו. ודרך אגב, אנחנו דיברנו כבר עם תושב סירת, והוא ביטא שאט נפש ממה שקרה לעיר שלו והביע גם תמיכה ברורה בקדאפי. כך שיש אנשים בכל מקום, בייחוד בסירת, שעדיין תומכים בקדאפי. זו אכן סוגיה מורכבת שמונחת לפתחה של הממשלה החדשה כאן - מועצת המורדים הזמנית - מה לעשות בגופת קדאפי. אני מניח שהם מקווים שיצליחו לקבור אותו בחשאי באיזה מקום, מן הסתם באיזה מקום במדבר.

מהארגונים לזכויות אדם נמסר שהם מעוניינים שגופתו תנותח בחסות גורמים בינלאומיים לא תלויים, כי דבר אחד עדיין אינו ברור - עדיין אין לנו מידע מאושר אשר לנסיבות מותו - האם מת מירייה בראשו? ואם כן, מאיזה נשק נורה? האם יש ראיה לטווח שנורה ממנו? האם זאת הייתה ירייה בראש מטווח קצר, או האם נורה בחילופי אש? אלה הפרטים שהם מעוניינים לרדת לחקרם, לדעתי, אבל לא מאפשרים להם נגישות אל הגופה.

אולפן שישי המהדורה המלאה: 21.10

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת