תיעוד: כך בוצע הלינץ' בקדאפי

רגעיו האחרונים של רודן לוב לשעבר נחשפים בסרטון, בו הוא נראה כשהוא מנסה לדבר אל לבם של המורדים. קריאותיו לא נענו והוא נורה על רקע קריאות "אללה אכבר". קבורתו תידחה במספר ימים ותתקיים במקום מסתור כדי למנוע עלייה לרגל. התמונות קשות לצפייה

רגעיו האחרונים של הרודן (חדשות 2)

תמונות חדשות מרגעיו האחרונים של שליט לוב לשעבר חושפות את האימה שאחזה בו כשניצב מול מתנגדיו. האיש שהטיל אימה על תושבי לוב ב-42 השנים שבהם החזיק בשלטון, נראה בסרטון כמי שמתחנן על חייו ומבקש רחמים מהמורדים. הסרטון נחשף יממה אחרי הלינץ' שבוצע במועמר קדאפי, והתמונות בו קשות לצפייה. בסרטו נראה קדאפי כשהוא מובל על מכסה מנוע של רכב, כשההמונים מתנפלים עליו וחובטים בו. במהלך הלינץ' נורו מספר יריות לעברו מטווח קצר על רקע קריאות "אללה אכבר" מצד התוקפים.

למרות שסופו של קדאפי לא הפתיע איש, נראה שהשליט סירב לקבל את הגזרה וניסה לדבר אל לבם של המתנגדים במספר הזדמנויות - כמובן ללא הצלחה. לאחר מותו נפוצו דיווחים על כך שגופתו של קדאפי תושלך לים כדי למנוע עלייה לרגל לקברו, כמו שנעשה במקרה של אוסמה בן לאדן. היום נודע כי המועצה הזמנית של לוב החליטה לקבור את גופתו במקום מסתור. גם כאן לא מדובר בהחלטה הומנית, שכן יש בכך ביזוי של הגופה עד שתובא לקבורה. בינתיים הוחלט שהגופה תישמר בקירור עד שיוחלט היכן לקבור אותה.

עדות ממקור ראשון ששודרה היום מפי אחד המתנגדים שהשתתף בלינץ' מספקת זווית נוספת לדרך שבה מצא את מותו המנהיג הבלתי מעורער של לוב בארבעת העשורים האחרונים. "במהלך הקרבות בעיר סירט הוא התחבא מתחת לעצים, ונלכד בעודו חי", סיפר אחד המשתתפים בלינץ'. "לאחר מכן המורדים ירו בו והוא נפצע בראשו ובבטנו. חצי שעה אחר כך הוא מת".

חיפושים אחר בנו הבכור של קדאפי

עדות זו סותרת את הדיווחים על כך שקדאפי לא הוצא להורג במכוון, אלא נהרג בחילופי אש בין כוחותיו לכוחות המורדים לאחר שנתפס, כפי שטען ראש הממשלה הזמני של לוב מחמוד ג'יבריל. קדאפי נתפס אתמול בבונקר בעיר הולדתו סירט, כשלצידו שר ההגנה שלו, שגם הוא נהרג בתקיפה. על פי חלק מהדיווחים נתפסו או נהרגו גם שניים מבניו של קדאפי, בהם הבכור - סייף אל אסלאם שנחשב ליורש המיועד.

אמש פרסמו המורדים את תמונותיו של קדאפי לאחר לכידתו - לפני מותו. התמונות קשות לצפייה. בתמונות האלה לא רואים את קדאפי הרודן הצבעוני כפי שאנו רגילים לראותו, הדיקטטור שהתפרסם בחוש האופנה הייחודי לו. הפעם רואים קדאפי עייף ומובס, רגעים לפני מותו. כמה מהמורדים שלכדו אותו נשמעים צועקים: "אל תהרגו אותו, לא, לא", אך בסופו של דבר ניתן לראות כי ביצעו בקדאפי לינץ'.

רשת אל ערבייה מדווחת כי בנו של קדאפי - סייף אל איסלאם נהרג מירי מורדים בסירט, אך ישנם דיווחים סותים האורמים כי סייף אל איסלאם הצליח לברוח למדבר מרוחק. לא ברור מה באמת עלה בגורלו.

אלפים חוגגגים ברחובות טריפולי

מאז היוודע דבר מותו של קדאפי, אלפים יצאו לחגוג ברחובות טריפולי. רבים מהם התאספו באזור מתחם באב אל-עזיזיה, מתחם מגוריו של קאדפי, שנכבש בסוף חודש אוגוסט על ידי המורדים. אלפי המפגינים הביעו שמחה על מותו של הרודן, אך ניצלו את ההזדמנות להעביר מסר לחבריהם בעולם הערבי שנמצא בשיאו של האביב הערבי. ײסוריה, את הבאה בתורײ, קראו המפגינים. ײהלאה המהפיכה גם לארץ השאםײ.

אך היו גם מפגינים שראו ביום השמחה הלובי כבשורה הקשורה גם לסכסוך הישראלי-ערבי. ײזהו צעד נוסף לעבר שחרור פלסטיןײ, צעקות כמה מפגינים. ײאם אדמת לוב שוחררה, גם פלסטין תשוחררײ.

ברכות חובקות עולם לאחר המבצע המוצלח

מנהיגים רבים מרחבי העולם מיהרו לברך את העם הלובי, וקיוו כי עתה המדינה תתקרב יותר למערב ותהפוך לדמוקרטיה. "ארה"ב עוסקת כעת בניסיונות לאשר את הדיווחים על מותו של קדאפי, או מעצרו", אמר נשיא ארה"ב ברק אובמה.

"אם הידיעה הזו אכן נכונה, זהו דבר מצוין", אמר ראש ממשלת הולנד. אליו הצטרף דימיטרי מדבדב נשיא רוסיה שאמר: "אני חושב שהעם הלובי צריך לקבוע את גורלו של קדאפי".

נציגי כוחות נאט"ו בלוב הודיעו כי בעקבות מותו של השליט המודח מועמר קדאפי, משימתם במדינה הושלמה. על פי הדיווח בסוכנות הידיעות רויטרס בנאט"ו קראו לעם הלובי "לשים בצד את ההבדלים ביניהם".

בהכנת הידיעה השתתפו תום שרון, עמית ולדמן ואהוד יערי

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת